Gündem

Evsizler Kablosuz Modem Olarak Kullanılıyor!

Çek Cumhuriyeti başkendi Prag’da Wifi4Life adlı bir yardım topluluğu, ilginç ve bir o kadar da akıllıca bir projeye imza attı.

Yapılan bu projenin ana temeli Prag şehrinde evsizlere ve sokakta yaşayanlara bir kablosuz modem ve şarj cihazı verilerek şehire adeta internet dağıtmaları istendi. Projede çalışacak olan evsizler günün belli saatlerinde ve belli bölgelerde gezerek şehre sınırsız internet dağıtacak.

Projede çalışan evsizlerin, gün sonunda mesaileri bittiğinde yiyecek, giyecek ve barınma gibi temel ihtiyaçları da proje sahipleri tarafından karşılanacak.

Proje başkanı Lubos Blecek, yaptığı açıklamada evsizlerin gün boyunca sokakta geçirdikleri sürede hiçbir faaliyette bulunmadıklarını ve onları topluma kazandırmak amacıyla bu şekilde bir projede kullanmak istediklerini belirtti. Bu sayede hem sokaktaki boşa geçen zaman değerlendiriliyor, hem de evsizlerin temel ihtiyaçları karşılanıyor.

Bu projede ilk olarak çalışan Kamil Krtil, haftanın 5 günü, günde 8 saat metro istasyonunda çalışıyor. Dağıtılan internet şuanlık ücretsiz ve projeye destek amacıyla bazı firmalar şimdiden sponsor olmuşlar.

Yorumlar
Yukarı Çık