Gündem

Elektronikte Uygulanacak İlave Gümrük Vergisi Ne Kadar Olacak?

Geçtiğimiz hafta Ekonomi Bakanı tarafından dile getirilen akıllı telefon, tablet ve bilgisayarları da kapsayaak ilave gümrük vergisi hakkında detaylar konuşulmaya başlandı.

İthal ürünlere, özellikle de elektronik ürünlere gelecek ilave gümrük vergisinin sebebini az çok tahmin ediyorsunuzdur. Yerli üretim akıllı telefon, tablet, TV ve bilgisayarları teşvik etmek amacıyla getirileceği söylenen ilave gümrük evrgisinin oranları da konuşulmaya başlandı.

Burada bir not düşelim. Yerli üretim derken yerli markalardan bahsediyoruz. Cihazların parçaları farklı ülkelerde üretilse dahi yazılım ve marka yerli olduğu sürece farklı oranlarda katma değere sahip olduğunu unutmamak gerekiyor.

Konumuza dönecek olursak, yerli üreticilerin söz konusu ilave vergi için %30 gibi bir oranda ısrar ettikleri konuşuluyor. Fakat çeşitli çevrelerin ve uygulanabilirlik esaslarının göz önünde bulundurulduğunda %20 – %25 gibi bir ilave gümrük vergisinin geleceği tahmin ediliyor.

Ekonomi Bakanlığı’nın MOBİSAD’a hazırlattığı pazar araştırmasına göre yeni vergi elektronik pazarında %20 gibi bir daralmaya sebep olacak. Bunun en büyük sebebi ise Türkiye’de yerli üretime yönelik sanayinin olmayışı…

Kısa bir süre sonra Ekonomi Bakanlığı‘nın gerekli çalışmaları bitirip konuyu Bakanlar Kuruluna sunması beklenirken, vergilerin kabul edilmesi halinde 3 ila 5 yıl aralığında geçerli olacağı da gelen bilgiler arasında.

Kısaca, yakın bir zamanda tüm ithal markalı akıllı telefon, tablet, PC, TV ve fotoğraf makineleri fiyatlarında sözü edilen artışları göreceğiz…

Yorumlar
Yukarı Çık