Önemli Konu

Elektronik Ticarette Yeni Düzenleme / Bıktıran Reklam Mesajlarına Son

E-Mail kutumuza, telefonlarımıza gelen reklam mesajları hatta reklam amaçlı aramalardan artık hepimiz bunalmış durumdayız. Hatta durum bunalmanın ötesinde alışma halini aldı ve artık tepkisiz kalmaya başladık denilebilir. Neyse ki geçte olsa duruma el konuluyor…

Elektronik Ticaretin Düzenlenmesine İlişkin Kanun Tasarısı TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı. Kanuna göre hizmet sağlayıcıları, elektronik iletişim araçlarıyla sözleşmenin yapılmasından önce alıcıların kolayca ulaşabileceği şekilde ve sürekli güncel olarak tanıtıcı bilgiler sunacak.

İşin sanal ortamda alışveriş boyutundan ziyade sizlere istenmeyen iletiler hakkında yapılan düzenlemelerden bahsetmek istiyoruz. Yeni düzenlemeye göre artık istemediğiniz reklam e-maili ya da mesajını almayacaksınız. Gelen reklam iletilerini reddetme şansınız olacak ve karşı tarafın bu talebe 3 iş günü içerisinde uyması gerekecek.

Bunu yerine getirmeyenler hakkında 1000 ile 15 bin TL arasında cezaî işlem uygulanacak.  Önceden izninizi almaksızın artık sizlere kimse reklam amaçlı arama yapamayacak, faks ya da e-posta gönderemeyecek ve hatta kısa mesaj atamayacak. Ayrıca kimden geldiği belli olmayan mesajlar şikayet edildiği takdirde 1000 ilâ 10 bin TL arasında cezaî işleme tabî tutulacak.

Kullanıcı telefon numaralarının, e-mail adreslerinin hatta adreslerinin depolanarak toplu şekilde satılmaya başlandığı bir dönemde böylesine bir düzenlemenin yapılması sevindirici. İş artık öyle bir hal almıştı ki GSM operatörleri bile bu hizmet sayesinde para kazanmanın yollarını arar olmuştu. Hepimiz şimdilerde TV'lerde dolaşan "Pideci Ali usta atıyorum mesajı herkesin haberi oluyor" reklamlarını görmüştür. Yani alenen esnaflara, sizin bölgenizdeki tüm kullanıcıların GSM numaralarını satıyoruz diyorlar. 

İş öyle yerlere vardı ki gecenin bir saati ya da sabahın ilk ışıklarıyla reklam mesajları ve ya aramalarıyla irkilmeniz söz konusu olabiliyor. 

Nasıl kurtuluyoruz?

Yeni düzenlemeyle, reklam e-postalarını artık istemediğinizi rahatlıkla belirtebileceğiniz bir bağlantı sunulması zorunlu hale getiriliyor. (Daha önce de böyle bir yükümlülük vardı fakat uygulama sıkıntısı yaşanmıştı.)

Kısa mesaj ve reklam aramalarından nasıl kurtuluyoruz? Bu da basitleşecek. Gelen aramalarda daha fazla rekalm istemediğinizi belirtmeniz yeterli olacak. Mesajlarda da aynı şekilde reklam mesajları atılmaması şeklinde bir uyarınız yeterli olacak. Devam edilmesi halinde kurulacak olan yeni şikayet masasına bildirerek kanuna uymayanların yukarıda belirttiğimiz cezalara çarptırılmasını sağlayabileceksiniz. Şikayetlere rağmen aynı şekilde devam edenlere ise cezaların 10 katına kadar çıkacağını da belirtelim.

Yorumlar
Yukarı Çık