Oto Haber

Elektrikli BMW i8 ve i3 Türkiye’de

Önde gelen premium araç üreticilerinden BMW’nin elektrikli araçları olan i3 ve i8’in Türkiye lansmanı Borusan Oto Ataşehir’de gerçekleşti.

Petrolün azalması, çevrecilik, emisyona göre vergilendirme. Sebep ne olursa olsun geleceğin otomobil teknolojilerinden biri olma yolunda hızla ilerleyen elektrik motorlu araçlar yaygınlaşmaya, firmalar da bu yönde ar-ge yapmaya devam ediyor. BMW‘de bu yeni teknolojide ön saflarda yer alma gayretinde. Yeni “i” serisi elektrikli otolarını bir bir piyasaya süren BMW AG, bu çalışmalarının ödülünü satış adetleri olarak almaya başlıyor. Yeni elektrikli “i” serisinin iki üyesi i8 ve i3 artık Türkiye pazarında da satışa çıkmış durumda.

Borusan Oto, Ataşehir showroom açılışında aynı zamanda yeni i3 ve i8’in de lansmanını gerçekleştirdi. Ayrıca lansmana BMW AG yönetim kurulu üyesi Dr. Ian Robertson da katıldı. Borusan oto adına ev sahipliğini ise Borusan Otomotiv İcra Kurulu Başkanı Eşref Biryıldız ve Borusan Otomotiv Genel Müdürü Uğur Sakarya yaptı. Tanıtımda yeni elektrikli BMWler’e gösterilen yoğun ilgi satışlara da yansımış gibi görülüyor. BMW i8 modelinin, yoğun ilgi nedeniyle satışları 2015 Ocak ayına çekilmiş durumda. İlk etapta Türkiye kotasından gelen i8 modelleri ise müşterilere test aracı olarak hizmet verecek.

Tanıtımda konuşan Borusan Otomotiv İcra Kurulu Başkanı Eşref Biryıldız Elektrikli otomobil pazarı gerek bizim BMW i markamızın heyecan verici modelleriyle gerekse diğer markaların ürünlerini daha fazla oranda pazara sunmasıyla ve elbette şarj altyapısının gelişmesiyle kademeli olarak yıldan yıla büyüyecektir. Gelişen çevre bilinci ve oldukça düşük kullanım maliyetleri sebebiyle, özellikle BMW i3 modeline bireysel müşteriler kadar filo kiralama firmalarının yoğun talebi söz konusu. Ancak şu anda üretim adetlerimiz çok kısıtlı olduğu için özellikle kurumsal müşterimiz olan şirketlere ancak az sayıda otomobil verebileceğiz, gelecek yıldan itibaren bu konuda daha verimli olacağımıza inanıyorum” şeklinde konuştu.

Şu anda Türkiye’de BMW i modellerinin satışları Borusan Oto’nun yeni showroomu olan Ataşehir’de gerçekleştiriliyor. Yeni açtıkları Borusan Oto Ataşehir ile ilgili olarak konuşan Biryıldız “Dekorasyonu 8 ay süren 5.330 metrekarelik çok katlı Borusan Oto Ataşehir, Anadolu yakasında Borusan Otomotiv’e güç katacak. Borusan Oto Ataşehir, elektrikli BMW i markasının yanı sıra BMW ve MINI satış hizmeti verecek. Son 6 yılda Borusan Otomotiv’in hem satış hem de servis hizmeti veren tüm bayileri, toplam 54 milyon Euro yatırım yaptılar. Borusan Otomotiv’in de yatırımları hesaba katıldığında son 6 yılda toplam 70 milyon Euro yatırım yapıldı. Yetkili satıcılarımızla birlikte 30 yılda BMW ve MINI toplamında 158 bin adet otomobili ve 4 bin 500 adet motosikleti değerli alıcılarıyla buluşturduk. Bunun %60 gibi önemli bir oranını yani 96 bin adetini ise son 6 yılda gerçekleştirmeyi başardık” açıklamasını yaptı.

Karbon fiber yolcu kabini ile dikkat çeken BMW i3, 170hp güce ve 250Nm torka sahip. 0-100 km hızlanmasını ise 7.2 saniyede gerçekleştiriyor. Günlük kullanımda Lityum iyon bataryaları 130-160km arası menzil sunarken, Eko Pro modu ile +20km, Eko Pro+ moduyla ise +40km ile 200km‘ye kadar menzil sağlayabiliyor. Aracın Türkiye donanım paketinde LED gündüz farları, navigasyon, çok fonksiyonlu deri direksiyon, far sensörleri, lastik basınç sensörleri, otomatik klima, adaptif hız sabitleyici ve uzaktan erişim gibi konfor donanımları bulunuyor. Yeni BMW i3’ün anahtar teslim Türkiye satış fiyatı ise 46.100 Euro‘dan başlıyor.

BMW’nin, geleceğin spor otomobili fikriyle tasarladığı yeni i8’de 1.5 litrelik 231hp güç, 320Nm tork üreten TwinPower Turbo teknolojili benzinli motorun yanında 131hp güç ve 250Nm tork üreten elektrik motoru bulunuyor. i8, 0-100km hızlanmasını 4.4 saniyede gerçekleştirirken, yalnız elektrik motoruyla 0-60km hıza ise 4.5 saniyede ulaşabiliyor. Dolu bir benzin deposu ve tam şarjda 500km menzil sunan i8, Eco Pro moduyla bu değeri %20 arttırabiliyor. Seri üretim ilk lazer far sistemine sahip otomobil ve yine seri üretim ilk kimyasal olarak sertleştirilmiş cam kullanan otomobil ünvanlarına da sahip olan i8’in Türkiye satış fiyatı ise anahtar teslim 180 bin Euro‘dan başlıyor.

Elektrikli otomobil alacakların aklına gelen ilk sorun olan şarj istasyonları ile ilgili konuşan Eşref Biryıldız “Şarj istasyonlarında BMW i markasının ChargeNow hizmetini devreye alıyor olacağız. Bunun için Türkiye’de bu alanda en öncü ve hızlı adımları attığına inandığımız Eşarj ile birlikte çalışıyor olacağız. Eşarj bir şarj operatörü olarak, Türkiye’deki şarj altyapısını kuruyor. Eşarj’ın halihazırda İstanbul’da kurulu 18 farklı noktada 36 şarj istasyonu bulunuyor. 2014 sonunda İstanbul’da 25 lokasyonda 50 şarj istasyonu büyüklüğüne ulaşmak istiyorlar. Bu da İstanbul şehiriçinde yaklaşık 10-15 km’de bir bir tane şarj istasyonu bulunması anlamına geliyor. Bir çoğu da oldukça güvenli alanlar olan alışveriş merkezlerinin otoparklarında özel olarak ayrılmış park alanlarında kurulu. Elbette elektrikli otomobil pazarının da gelişmesiyle birlikte bu sayılar çok daha hızla artıyor olacak. Bunun yanında Borusan Otomotiv olarak biz de bu konuda girişimde bulunuyoruz. İstanbul’da farklı noktalara dağılmış 5 noktadaki yetkili satıcılarımızın tesislerine ve bir tane de Ankara’da hızlı şarj istasyonu kuruyor olacağız. Bu şarj istasyonları ile otomobilinize 15 dakikada yaklaşık 100 km’lik şarj sağlayan bir altyapı sunuyor olacağız. ChargeNow – Eşarj işbirliğinin 2015 yılı sonundaki planı 100 farklı noktada 200 tane şarj istasyonu kurmuş olmayı içeriyor. Bunun yanında sektörde bulunan diğer şarj orperatörleriyle de görüşüp tıpkı cep telefonlarının birbirini arayabilmesi gibi, onların da müşterilerimiz tarafından kullanılmasına olanak sağlayacak olan farklı roaming anlaşmaları geliştirmeyi hedefliyoruz. Bu oyuncuların da istasyonları düşünüldüğünde, toplam şarj istasyonu sayısı daha hızlı artıyor olacaktır. Elbette, bu sayının çok daha hızla yükselmesi için pazarın tüm oyuncuları olarak elimizden geleni yapıyor olacağız” şeklinde bir açıklamada bulundu.

 

Yorumlar
Yukarı Çık