Bilgisayar

Einstein’ın “Korkutucu” Dediği Bilgisayar Geliştirildi

Kanadalı D-Wave firması, mevcut geliştiricilerin önümüzdeki 10 yıl daha geliştirilemez dedikleri bir sistemi geliştirdiğini açıkladı. Geliştirilen bilgisayar kuantum fiziğine dayalı prensiplerle çalışıyor.

Peki bu ne anlama geliyor? Geliştirilen yeni teknoloji sayesinde bilgisayarın içi uzay boşluğundan 150 kat daha soğuk kalıyor ve böylece bilgisayarların çalışmasındaki ve geliştirilmesindeki en büyük sorun olan ısınma probleminin önüne geçilmiş oluyor.

D-Wave şirketi, geliştirilen teknolojiyi devrim niteliğinde tarif ederken, cihazın geleneksel fizik kuralları dışına çıkılarak geliştirildiğini ifade ediyor. 

D-Wave'in geliştirdiği yeni bilgisayar Albert Einstein'ın seneler öncesinde konuyla ilgili “Çok ileride olabilecek ürkütücü bir adım” sözlerini akla getiriyor.

D-Wave, aynı anda birden fazla karmaşık işlemi gerçekleştirebiliyor. Halen test aşamasında olan cihazın tamamlandıktan sonra bireysel kullanıcılara sunulmayacağını da belirtelim. Yeni bilgisayarın süper bilgisayarların yerini alacağı düşünülüyor. En azından şimdilik.

Hali hazırda Google, NASA, Lockheed Martin gibi dev firmalar yeni bilgisayarın siparişini vermiş bile.

 

Yorumlar
Yukarı Çık