İnternet

Ebola.com Alan Adı 200 Bin Dolara Satıldı

Dünyayı alarma geçiren Ebola tehlikesi internet aleminde de yankı bulmaya devam ediyor. Az önce sizleri Ebola ile ilgili atılan maillerin virüs içerebileceği konusunda uyarmıştık. Şimdi ise Ebola.com alan adının satışıyla ilgili bir haberle karşınızdayız.

Ebola konusu her ne kadar gündemi işgal ediyor olsa da bu haber daha çok internet fırsatçılığıyla ilgili diyebiliriz. O yüzden sadece güncel haberi verip kalmayarak alan adı (domain) fırsatçılığıyla ilgili de bir kaç noktaya değinmekte fayda görüyoruz.

Blue String Ventures adlı internet emlak firmasından Jon Schultz‘un Ebola.com alan adını 200 bin dolar karşılığında sattığı açıklandı. 2008 yılında 13.500 dolara aldığı bu alan aıdnı geçtiğimiz günlerde bir Rus firmasına satan Schultz ayrıca BirdFlu (Kuş Gribi) ve H1N1 (Domuz Gribi) alan adlarını da elinde bulunduran isim.

Schultz’un Ebola.com’u ucuza sattığı yorumlarını yapanlar kadar, olayın etik olmadığı ve fırsatçılık yapıldığı yorumunu yapanlar da mevcut. Fakat ne yazık ki sadece hastalık isimleri değil, genel olarak alan adı (domain) piyasasında yaşanan durum bu.

İnternet aleminin kanayan yarası olan alan adı park etme diye de anılan bu fırsatçılık furyası çok büyük şirketlerinde içinde bulunduğu dev bir sistem aslında. Her dilde alınması mümkün tüm alan adları önceden alınarak atıl vaziyette bırakılıyor ve yeri ve zamanı geldiğinde binlerce kat karşılığında satılıyor. Bir nevi gayrimenkul piyasasını andıran alan adı piyasasında bunların yaşanması ise internetin gelişimini kötü yönde etkiliyor. 

Faydalı olabilecek içerik üretenler, bulunabilir olmak için içeriklerini konuyla ilgili alan adları altında yayınlamak zorunda. Fakat fırsatçılar sayesinde tüm dillerde neredeyse tüm anlamlı kelimeler satın alınmış durumda. Bu da faydalı içerik üretenlerin önlerindeki en büyük engellerden biri olarak duruyor. Dünya çapında bu soruna bir çözüm bulunması ise mümkün görünmüyor. Zira işin içinde dev şirketler ve dev yatırımlar var. 

Sonuç olarak insanların acılarından ve tüm dünyayı tehdit eden bir hastalıktan bile bu şekilde para kazanabilmek mümkün oluyor. 

Yorumlar
Yukarı Çık