İnternet

EBay’e Siber Saldırı

Dünyanın en büyük alışveriş servislerinden EBay, siber saldırıya uğradığını ve kullanıcılardan şifrelerini değiştirmelerini istediğini duyudu.

Dünyanın en büyük alışveriş ağlarından EBay, siber saldırıya uğradığınıo ve saldırı sonucu 145 milyon kullanıcının finansal olmayan verilerinin risk altında olduğunu açıkladı. EBay'den yapılan açıklamaya göre finansal olmayan verilerin bulunduğu database çalındı. Bunun üzerine site yönetimi kullanıcılardan şifre değiştirme talebinde bulundu.

Çalınan bilgiler arasında kullanıcıların adresleri, e-posta adresleri, telefon numaraları gibi kişisel bilgileri bulunuyor.

Site yönetiminden yapılan şifre değiştirme uyarısı önemli. Eğer aktif bir EBay kullanıcısıysanız siz de şifrenizi değiştirmeyi ihmal etmeyin. Her ihtimale karşı EBay'in Türkiye çözüm ortağı olan GittiGidiyor şifrelerinizi değiştirmeniz de de fayda var.

Tabii her ne kadar kullanıcılar şifrelerini değiştirse de çalınan databasede bulunan bilgiler artık hackerların elinde. Bunların reklam amaçlı satılabileceği senaryosu üzerinde duruluyor. Şifreyi değiştirmeniz sadece bundan sonra yapılacak olası saldırılar için bir önlem anlamına geliyor.

Ek bir hatırlatma da yapalım. Eğer e-posta hesabınızla EBay ya da GittiGidiyor hesabınızın şifresi aynı ise ikisini de kesinlikle değiştirin. Bu şekilde EBay kaynaklı bu güvenlik sorununun başınıza başka yönlerden iş açmasını engellemiş olursunuz.

Yorumlar
Yukarı Çık