Gündem

E-Ticaret Kanunu Cumhurbaşkanı Tarafından Onaylandı

Elektronik Ticaretin Düzenlenmesine İlişkin Kanun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylandı. Yeni kanun istenmeyen iletilere son verecek.

Yeni kanuna göre hizmet sağlayıcıları elektronik iletişim araçlarıyla sözleşme yapılmasından önce alıcıların rahatlıkla ulaşabileceği tanıtıcı bildiler vermek zorunda. Hizmet sağlayıcıları aynı zamanda mensubu oldukları meslek odasını, meslekleriyle ilgili davranış kurallarını ve bunlara elektronik ortamda ulaşılabilecek güncel bağlantıları kullanıcılarla paylaşmak zorunda olacak.

Daha önce bir çok detayını sizlere anlattığımız e-ticaret yasasının getirdiği en önemli yenilik ise artık istenmeyen iletilerden kurtulmak mümkün olacak.

Alıcılar istedikleri zaman, herhangi bir sebep belirtmeksizin ticari elektronik ileti almayı reddedebilecek. Reklam iletilerinden buna ilişkin gerekli bilgilerin sunulması mecburi olacak. Alıcının ret talebi üzerine 3 iş günü içerisinde kendisine reklam içerikli elektronik mesaj gönderilmesi durdurulacak. Aksi halde hizmet sağlayıcıya 2 bin TL ile 15 bin TL arasında para cezası uygulanacak.

Kısaca artık işletmeciler; kendi sundukları hizmete ya da pazarladıkları ürüne ilişkin kimseye önceden iznini almaksızın faks, e-posta, kısa mesaj gibi yollarla ileti gönderemeyecek. Ayrıca siyasi propaganda faaliyeti de bu yasağa dahil. 

Yorumlar
Yukarı Çık