Gündem

Dubai İtfaiyesi Artık Jetpack Kullanacak!

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte sosyal hayatlarımıza yaptığı etkileri her geçen gün görüyoruz. Bugün Dubai’den gelen haber ise oldukça şaşırtıcı.

Petrol zenginlerinin merkezi Dubai, bilindiği üzere son model arabaları ve yüksek plazalarla meşhur bir yer. Oldukça yüksek derecede lüks hayat olan Dubai‘de alınan bir karar vatandaşların hem hoşuna gitti hem de şaşırttı.

Kentteki binaların yüksekliği her geçen gün artmakta ve olası bir yangın durumunda itfaiyeler zor durumda kalıyor. Buna çözüm olarak ise son teknolojik aletler kullanılacak. Dubai İtfaiyesi bundan sonra yüksek binalarda oluşan yangınlara “jetpack” ile müdahale edecek.

Martin Aircraft Company ile bu haftanın başında bir sözleşme imzalayan yetkililer, özel üretim 20 jetpack‘i sivil savunma servisinde test etmeye başlayacak.

İki adet V4 motoru bulunan özel jetpack‘ler, yaklaşık 1000 metre yüksekliğe ulaşabiliyor. Saatteki maksimum hızı 74 km olan jetpackler, aynı zamanda 30-50 km arası bir mesafe boyunca kesintisiz uçuş imkanı sunabiliyor.

Yorumlar
Yukarı Çık