İnternet

Dizimag’den Sonra Yabancı Dizi İzle’de Kapatıldı

Türkiye’nin en çok tıklanan siteleri arasında yer alan yabancıdiziizle1 kapatıldı. Tahmin edebileceğiniz üzere telif hakları ihlali gerekçesiyle kapatılan sitenin alternatifi olacak mı?

Türkiye’nin en çok tıklanan ve tartışmasız en popüler siteleri arasında yer alan Dizimag‘in kapatılmasının ardından onun boşluğunu dolduran “yabancı dizi izle”de kapatıldı. Telif haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle kapatılan sitenin yayınları tamamen durduruldu. Yani başka bir adreste yayınlarına devam etmesi söz konusu değil.

Sitede çeviri yapan Elif Avcı‘nın twitterdan yaptığı kısa veda da sitenin artık aktif olmayacağının göstergesi oldu. Elif Avcı “Tahmin edeceğiniz üzereydi buraya kadarmış, bir daha açılma ihtimali yok. Ben bireysel olarak çevirdiğim dizilere devam edeceğim sorun yok.” diyerek yabancı dizi izle’nin faaliyetlerinin son bulduğunu doğruladı.

Telif hakları konusu bu tür siteler için kesin bir kapanma sebebi olduğu için yeni bir alternatif bulunsa dahi bir kaç aydan fazla ömrü olamayacağı açık. Öte yandan bedava dizi izlemek isteyen kullanıcıların vazgeçilmez ve engellenemeyen kaynağı torrent servisleri halen ayakta. Torrent servislerinin kapatılamaması ve bir türlü engellenememesi telif hakları savaşı veren film ve dizi şirketlerini zora sokuyor.

 

Yorumlar
Yukarı Çık