Mobil

Dikkat: iOS 8 İçin iPhone’unuzda Yer Var mı?

Apple’ın iPhone 6’larla birlikte kararlı sürümüne kavuştuğumuz iOS 8’in ülkemizde dağıtıma başlaması an meselesi. Peki cihazlarınızda iOS 8 için yeterli alan var mı?

Apple’ın yeni mobil işletim sistemi iOS 8 iPhone 4’ten sonraki tüm cihazlar için kullanılabilir olacak. Fakat cihazınızda iOS 8 güncellemesini almanız için yeterli alan olup olmadığından emin olmanız gerekiyor. Aksi takdirde güncelleme sırasında yeterli alan olmadığı hatasını alabilir ve büyük sıkıntılar yaşayabilirsiniz.

iPhone 4S, iPhone 5, iPhone 5S, iPhone 5C, iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPad Air, iPad Mini, iPad Mini Retina ve iPad 3 için indirilebilir olacak iOS 8’in güncelleme ekranında görünmesi an meselesi. Yazılım güncelleme menüsünde iOS 8 güncellemesini gördüğünüz an kontrol etmeniz gereken ilk şey ise yeterli alanın olup olmadığı…

Cihazınıza iOS 8’i yükleyebilmek için iPhone’unuzda en az 2.1 GB‘lık yerinizin bulunması lazım. Tabii ki durum iPad’ler için de aynı. Güncelleme onayı vermeden önce 2.1 GB’lık alanınızı hazır etmenizde fayda var.

Düzeltme:

iOS 8 güncellemesinin yayınlanmasıyla cihazınızda ne kadar alana ihtiyaç olduğu da ortaya daha net çıkmış oldu. Daha önce Apple’ın tavsiye ettiği 2.1 GB‘lık boş alan olması gerektiği bilgisini sizlerle paylaşmıştık. Denediğimiz cihazlarda bir iPad Mini’de iOS 8 için gerekli alan olarak 1.8 GB isterken, iPhone 5S’te ise 4.7 GB boş alan istedi.

iOS 8, normal bir sürüm güncellemenin ötesinde, mobil işletim sistemini yenilediği için, eski işletim sistemi ayar ve dökümanlarınızı aktarıyor. Bu da yükseltme esnasında belli bir alan ihtiyacı doğuruyor. Anlaşılan o ki cihazınızda ne kadar fazla uygulama ve döküman yüklüyse, iOS 8 için istediği alan da büyüyor. Şimdiye kadar iOS 8 için bize rapor edilen en yüksek alan gereksinimi 4.7 GB olurken en düşüğü 1.8 GB oldu.

Yorumlar
Yukarı Çık