İnternet

Dikkat! Dailymotion Hacklendi, Zararlı Yazılım Dağıttı

Popüler video sitesi Dailymotion.com'a zararlı bir kodlama yerleştirilerek kullanıcıların sistemlerine zararlı yazılım indiren bir siteye yönlendirme yapıldığı ortaya çıktı. 

Symantec Security araştırmacılarının incelemeleri sonucu bir iframe içerisinde zararlı kodlara rastlandı. Kodlar sayesinde kullanıcıların sistemlerine Sweet Orange Exploit Kit yüklenen bir siteye yönlendirildiği anlaşıldı. Söz konusu Kit, Symantec araştırmacılarının açıklamalarına göre Java, Internet Explorer ve Flash Player açıklarını doğru kullandığı takdirde kullanıcıların sistemlerine Trojan.Adcclicker adında bir dosya indiriyor. Bu da tıklama başına ödeme yapan web reklamları için kullanılan bir sistem.

Dailymotion'dan söz konusu kodların kaldırıldığı belirtilirken saldırıların ne kadar sürdüğü ve ne kadar tahribata yol açtığı henüz bilinmiyor. Eğer siz de bu siteyi yakın zamanda kullandıysanız sisteminizi en azından hızlı bir taramadan geçirmenizde fayda var.

Dailymotion henüz konuyla ilgili açıklama yapmazken bu açığın kendisinden değil, 3. parti bir reklam sağlayıcısından kaynaklandığı yorumları da yapılıyor. 

Yorumlar
Yukarı Çık