Önemli Konu

Dijital Devrim İçin Henüz Erken

Dijital Devrim! Son dönemde sıkça duyduğumuz bir tabir. İnterneti günümüzün matbaası olarak görüyoruz, peki internet gelişimini tamamladı mı?

Teknoloji ve iletişim dünyasında yaşanan gelişmeler baş döndürücü bir hızla devam ederken, insanlar her gün artık bundan daha fazlası yapılamaz dedikçe bir yenisi ve biraz daha iyisi karşımıza çıkıyor. Dijital devrim denen olgunun temelinde de şüphesiz çağımızın iletişim aracı internet yatıyor. Tüm dünyayı birbirine bağlayan bu dev ağ artık iletişimin son noktası olarak adlandırılabilir mi?

Bazı araştırma verilerine geçmeden önce internetin durumuna bir göz atmamızda fayda var. 30 küsür yıl önce icat edilen bu iletişim aracı, günümüzdeki manasıyla yaklaşık 15 yıldır kullanılıyor diyebiliriz. Hatta dünya çevirmeli ağlardan dsl bağlantılara geçeli o kadar zaman bile olmadı. Yani internet henüz gençlik çağında. Bu da demek oluyor ki internetin alacağı daha çok yol var.

Dijital devrim olgusuyla tartışılmaya başlanan bir başka konu ise televizyon, radyo ve gazetenin internet karşısında güç kaybetmesi. Peki internet bu yayın organlarını bitirdi mi? İşte bu sorunun cevabı aslında internetin daha çok genç olduğunu ve gelişim çağını yaşadığını kanıtlar nitelikte.

Ofcom adlı araştırma şirketinin ortaya koyduğu raporlara göre medya konusunda halen televizyon ve radyo, internetin önünde geliyor. 12-15 yaş arası gençlerin teknolojiye ve internete çok daha yatkın olduğunu ortaya koyan araştırma sonuçları dijital devrimin henüz gerçekleşmediğini de gösteriyor. Gençlerin yeni iletişim araçlarına olan ilgisi ise önümüzdeki dönemde klasik medya araçları için kötü sinyaller veriyor diyebiliriz. Zira yeni nesil kendi iletişim sistemini oluşturma yolunda ilerliyor.

Araştırma sonuçlarına göre günlük televizyon izleme süresi yıllardır ilk defa 4 saatin altına düşerek 3 saat 52 dakika oldu. Fakat halen dijital medya televizyonun gerisinde yer alıyor.

Bu bilgiler ve tecrübelerimiz ışığında diyebiliriz ki internet her ne kadar kullanıcılara çok kalabalık gibi görünsede henüz yolun başında. Önümüzdeki yıllarda bu yeni iletişim aracının klasik medya araçlarını gölgede bırakacağını söylemek mümkün. Fakat henüz değil…

Yorumlar
Yukarı Çık