PC

Dextra Robotics Sanal Gerçeklik Kavramında Devrim Yapacak

Dextra Robotics yeni icadıyla sanal gerçeklik dünyasına yepyeni bir boyut katıyor.

Sanal gerçeklik denilince günümüzde akla Oculus Rift, Project Morpheus ve Galaxy VR gibi sanal gerçeklik gözlükleri geliyor. Dextra Robotics ise yaptığı bu yeni cihazıyla sanal gerçeklik dünyasına yeni bir boyut katıyor.

Dexmo adlı bu cihaz yine bir giyilebilir teknoloji. Fakat bir gözlük değil, ele giyilen bir eldiven. Dexmo’nun işlevi ise, dijittal ortamda kurgulanmış objeleri gerçek dünyadaymışcasına hissedebilmenize ve dokunup kavramanıza olanak sağlaması.

Elinizin üstünde fazladan bir iskelet gibi duran cihaz, uyumlu olarak hazırlanan dijital ortamlardaki objeleri tutma, kavrama ve dokunma gibi hisleri birebir gerçek hayatta olduğu gibi hissetmenizi sağlıyor. Üründe henüz hassasiyet ayarı yapılamıyor, yani şu an için sadece dijital cisimlerin var olup olmadığını hissettirebiliyor. Fakat üreticinin açıklamalarına göre ileride cihazın birçok hissi birebir yansıtabileceği belirtiliyor.

Proje henüz başında olmasına rağmen, daha hızlı geliştirme süreci için önümüzdeki aydan itibaren KickStarter üzerinden bir kampanya başlatılacak. Projeye 200$ ve üzeri bağış yapan herkes çıktığında cihaza sahip olabilecek. Dextra Robotics’in Dexmo için yaptığı şu siteye girip daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Yorumlar
Yukarı Çık