Önemli Konu

Devletten Yazılımcılara Yıllık 600 Bin Dolara Varan Destek

Türkiye'de son dönemde artan oyun ve yazılımların yeterli olmadığını düşünen devletten yazılım, oyun, film ve uygulamalara 600 bin dolara varan destekler geliyor.

Resmi Gazete'de yayınlanan destek müjdesi yazılım geliştiriciler için markalaşma ve ihracat desteği sunacak. Nasıl olacak o iş?

Öncelikle yıllık 600 bin dolar destek çok değil mi diyen arkadaşlara durumu açıklayalım. Söz konusu mobil uygulama, yazılım ve oyunlar milyar dolarlık projeler olup dünya çapında dağıtım ağı sağlandığında hem mevcut şirkete hem de şirketin menşei olan ülkeye (yani bu durumda Türkiye'ye) milyarlarca dolar getirebiliyor. Zaten yapımlarında büyük emek ve bütçe kullanılan filmlerin getirisinden bahsetmemize gerek bile yok…

 

 

50 bin dolar ile 200 bin dolar arasında destek;

Bu destek, film, mobil uygulama, sağlık turizmi, yazılım ve PC oyunu alanlarında ihracat yapacak firmalara sağlanacak. Söz konusu alanlarda hizmet veren firmaların ihracat konusunda desteklenmesi yıllık olarak gerçekleşecek.

600 bin dolara kadar destek;

Bu destek ise global ölçekte marka oluşturma ve bu markanın global pazarda tanıtımı için verilecek. Global ölçekte satabileceğiniz bir yazılım sahibi iseniz zaten bu destek size az bile gelecektir. Neyseki destekler sadece bir defaya mahsus olmayacak. Taahhüt ettiğiniz işleri yaptığınız ve geliştirme taahhütü verdiğiniz sürece söz konusu destekler yıllık olarak verilecek.

Ülkemizin bu tür sektörlere destek vermesiyle teknoloji alanında büyük bir sıçrama yaşanması mümkün olabilir. Zira bu tür teşvikler yalnızca imkanı olmayan geliştiricilerin değil, yabancı yatırımcıların da dikkatini çekecektir. Tahminimiz, bu desteklerle birlikte önümüzdeki bir kaç sene içerisinde kurulacak bilişim vadisinde çok daha fazla yerli şirket görme imkanımız olağı yönünde.

Yorumlar
Yukarı Çık