Yazılım

Çin, Windows’u Terkedip Linux’a Geçmeye Hazırlanıyor

Yazılım dünyasının en büyük pazarlarından olan Çin'de Microsoft'un Windows'una karşı büyük bir direniş başlamış durumda. Çin hükümeti Windows güvenilirliği ile ilgili şüpeleri ve getirdiği ek masraflardan kurtulmak için devlet kademelerinde Linux işletim sistemi kullanmaya hazırlanıyor.

Geçtiğimiz günlerde Windows 8 kullanımına kısıtlama getiren Çin, Microsoft'a büyük darbe indirmişti. Bu yeni habere göre Microsoft için artık Çin pazarı bireysel kullanıcılardan ibaret olacak ki bu da şirketin en büyük pazarlarından birinde hakimiyeti tamamen kaybetmesi anlamına geliyor. 

Çin, devlet kurumlarında Linux tabanlı bir işletim sistemi kullanacak. Geçiş işleminin ise ne kadar süreceği henüz net değil.

Geçtiğimiz ay Rusya'nın donanımsal olarak tüm devlet kurumlarındaki sistemleri değiştireceğini açıklaması, ardından da Çin'in Windows işletim sisteminden vazgeçeceği söylentileri ABD ve Avrupa temelli donanım ve yazılım firmalarını paniğe sokmuş durumda. Zira büyük firmaların bir çoğu devletlerin sistemlerini kurup bakımlarını sağlayarak büyük bir gelir elde ediyorlar. Çin ve Rusya gibi pazarların kaybedilmesi söz konusu şirketler için büyük kayıp olacak. 

Yorumlar
Yukarı Çık