Gündem

Çin, Line’ı Yasakladı

Çin’den gelen sansür haberlerinin ardı arkası kesilmiyor. Hali hazırda Google yazılımlarının, bir çok Microsoft yazılımının ve bazı antivirüs programlarının sakıncalı olarak nitelendirildiği ülkede bu sefer sıra anlık mesajlaşma uygulamalarına geldi.

Anlık mesajlaşma uygulamaları üzerinde propaganda yapıldığı gerekçesiyle daha önce anonim yayın yapan bir çok hesabı engelleyen Çin Hükümeti yasak dalgasını genişleterek Line, Kakao Talk, Talk Box ve Didi gibi mesajlaşma platformlarına erişimi engelledi.

Çin kaynaklı Weixin adlı mesajlaşma uygulamasının kısıtlamalardan etkilenmemesi bu hamlelerin insanları yerel yazılımlara yönlendirme çabası olduğunu yönündeki kanıyı kuvvetlendirdi.

Hatırlanacağı üzere Çin geçtiğimiz aylarda da güvenlik gerekçesiyle bazı antivirüs yazılımlarını “güvenli” listelerinden çıkarmış ve Microsoft ve Apple ürünlerine karşı devlet dairelerinde geniş çaplı bir ambargo başlatmıştı.

Ülkemizde mahkeme kararları sonucu kısa süreli ve ufak çaplı sosyal medya kısıtlamalarına karşı her gün açıklama yapan AB ve ABD’nin Çin’in bu tutumlarına karşı henüz herhangi bir açıklama yapmamış olmasını da ikiyüzlülüğün diğer bir kanıtı olarak buraya not edelim.

Yorumlar
Yukarı Çık