Yazılım

Çin, Kendi İşletim Sistemini Kullanacak

Teknoloji dünyasının en büyük pazarlarından biri olan Çin, Microsoft, Apple ve Google gibi global markalara uyguladığı blokajı sürdürüyor. Son alınan bilgilere göre Çin, ülkenin tüm kamu kurumlarında kullanılmak üzere kendi işletim sistemini geliştiriyor. İşte detaylar…

Geçtiğimiz günlerde antivirüs, mesajlaşma ve bazı işletim sistemi sürülerine uyguladığı sansürlerle gündem olan Çin, sonunda kendi işletim sistemini geliştireceğini açıkladı. Ekim 2014‘te görücüye çıkartılması beklenen sitemin önümüzdeki yıl tüm kamu kurumlarında fiilen kullanılması bekleniyor. Böylece Çin Hükümeti, yazılım konusunda dışa bağımlılığı büyük oranda azaltacak.

Söz konusu işletim sistemini geliştiren ekibin başında bulunan isim Ni Guangnan, bu hamlenin kendileri için büyük bir fırsat olduğunun altını çizerek şunları söyledi; “Google, Apple ve Microsoft ile savaşabileceğimiz ortamın sağlanması, başarıya giden yoldur.”

Daha önce bir çok ülkenin kendi kullanımları için linux tabanlı sistemler geliştirme projeleri olduğunu biliyorduk, bakalım Çin’in yeni yazılımı bunlardan farklı olacak mı?

Yorumlar
Yukarı Çık