İnternet

Chrome Artık Firefox’un Önünde

Web trafiği sıralamasında uzun bir süredir Firefox’un ardından üçüncü sırada yer alan Google Chrome, ikinci sıraya yükseldi.

Net Application’ın açıkladığı trafik istatistiklerine göre, uzun süredir Firefox’un bir altında yer alan Google Chrome ikinciliğe yükselirken, Internet Explorer’ın liderliği devam etti.

Dünya çapında 40 bin siteye gelen tekil ziyaretlerin temel alındığı araştırmada, Google Chrome’un mart ayı trafik yüzdesi 17,52 oranına çıktı. Üçüncü sıraya gerileyen Mozilla Firefox tarayıcısının oranı ise yüzde 17,26 seviyesine geriledi.

Bir yıl önce Firefox’un masaüstü trafik payı yüzde 20 iken, Chrome’un payı yüzde 16,5 seviyesindeydi. Chrome 2013’ün ikinci yarısında daha da geriye düşmüştü. 2014 şubat ayında ise Firefox’un oranı yüzde 17,6, Chrome’un ise yüzde 16,8 seviyelerindeydi.

Internet Explorer ise Chrome ve Firefox ikilisinin çok üstünde, yüzde 57,92 gibi dev bir pay ile lider tahtında oturuyor.

Internet Explorer, Chrome ve Firefox, toplam web pazarın neredeyse yüzde 90’ından fazlasını oluşturuyor. Geriye kalan dilimde ise Apple Safari, Opera, Konqueror tarayıcıları yer alıyor.

Yukarı Çık