PC

Carl Zeiss’de VR Gözlük Piyasasına Giriyor

ZEISS VR One ile Carl Zeiss’de sanal gerçeklik gözlüğü piyasasında iddialı.

Mobil cihazlar artık sundukları çözünürlük ve grafik kalitesiyle VR cihazlara bile destek sağlayabilecek konuma geldi. Bildiğiniz gibi Samsung‘un tanıttığı sanal gerçeklik gözlüğü Galaxy Gear VR, görüntüleme gücünü firmanın yeni phablet modeli Galaxy Note 4‘ün QHD ekranından alıyor. Carl Zeiss‘de Zeiss VR One‘da aynı yolu izlemiş.

Carl Zeiss’in duyurduğu Zeiss VR One sanal gerçeklik gözlüğü, Samsung Galaxy Gear VR’ın Galaxy Note 4 uyumluluğu gibi tek bir modele bağımlı değil. Zeiss VR One, 4.7″ ile 5.2″ aralığındaki bütün akıllı telefonları destekleyebilecek. Tabi ekran çözünürlükleri yüksek olmak şartıyla. Cihazdan ayrı olarak satılan telefon çekmeceleri sayesinde monte edilen akıllı telefonlar gözlükle uyumlu çalışabilecek. Şimdilik ilk etapta duyurulan telefonlar ise Apple‘ın yeni modeli iPhone 6 ve Samsung Galaxy S5 oldu.

Carl Zeiss, yeni sanal gerçeklik gözlüğünde açık kaynak kodlu bir yazılım kullanıyor. Unity 3D‘nin iOS ve Android‘e uyumlu sürümlerini kullanan yazılım, geliştiricilere dağıtılmış bile. Yakın zamanda Zeiss VR One ile uyumlu bir çok yapım görebilmemiz kuvvetle muhtemel.

Cihazın bir çok telefonla uyumlu olmasının yanında, en büyük artılarından biri de fiyatı. Zeiss VR One, yıl sonuna doğru cihazı merak eden iPhone 6 ve Galaxy S5 kullanıcılarına 100$‘lık fiyat etiketiyle satışa sunulacak. Tabi telefonları cihaza monte edebilmek için gerekli telefon çekmecelerini ise ayrı olarak almak gerekiyor ve bu çekmecelerin fiyatı da her bir telefon modeli için 10$ olacak.

 

Yorumlar
Yukarı Çık