Gündem

Cam Bina Yüzeyleri Elektrik Üretmeye Başlayacak

Yeni geliştirilen paneller sayesinde artık cam binaların dış cepheleri güzel görüntüden çok daha fazlasını vaadediyor.

Amerikan Solar Window Technologies şirketinin geliştirdiği yeni güneş paneli sayesinde, önümüzdeki yıllarda binaların dış cephe cam kaplamaları, görüntüden daha fazlasını sunacak. İstenilen cam yüzeye kolaylıkla uygulanabildiği belirtilen yeni sistem sayesinde büyük gökdelenler, şirket binaları gibi yapılar kendi elektiriğini kendi üretebilecek.

Sistemin en büyük artısı, standart güneş panellerinden farklı olarak sadece çatıya değil, her cepheye uygun olması. Standart panellerin aksine yatay şekilde de enerjiyi alabilen sistem, alacakaranlık vakitleri gibi güneş ışığının az olduğu ortamlarda, hatta yapay ışıklarda bile enerji toplayabiliyor.

 

 

Firma tarafından belirtilene göre standart sistemler kendisini 4 ila 11 yıl arasında amorti edebilirken, yeni sistem ile bu durum çok daha kısa zamana indirgeniyor. Sistemde kullanılan materyaller ticari sır olarak saklansa da belirtilene göre klasik sisteme göre 50 kata kadar daha verimli olacak.

Sistem henüz piyasaya sürülmemiş olsa da, binlerce cam cepheli ticari binaya sahip ABD’de şimdiden ilgi odağı olmuş durumda. Sistemin önümüzdeki yıllarda kullanıma sunulacağı belirtiliyor.

Yorumlar
Yukarı Çık