Diğer

Bu Tren, Bugatti Veyron’dan Daha Hızlı

Hızlı makineler dünyayı küçültmeye devam ediyor. Özellikle yoğun nüfuslu ülke ve şehirlerde büyük nimet olan trenlerin hızlanması ulaşımın önemli ölçüde rahatlamasını sağlıyor. Bu konuda tabii Japonların eline kimse su dökemiyor.

Tokyo ve Nagoya kentlerini yeni bir tren sistemiyle birleştirmeye hazırlanan Japonların kullanacağı Maglev tren sisteminin özellikleri ortaya çıkmaya başladı. L-Zero teknolojisinin ilk defa kullanılmaya hazırlanıldığı yeni sistemde trenler uçacak. Nasıl mı?

Kalkış ve hızlanmanın bildiğimiz tekerler üzerinde olacağı bu sistemde 160 km/saat hıza kadar normal yolculuk yapılacak. Bu hızdan sonrasını ise manyetik yükselme sistemi devralacak ve treni havalandıracak. Havalanma deyince aklınıza uçan trenler gelmesin. Sadece bir kaç parmak havalanacak ve böylece sürtünme en aza indirilecek. Böylece trenlerin maksimum hızda 500 km/saat hızı görebilmeleri bekleniyor.

Bu tip sistemleri kurmak göründüğü kadar kolay değil. Zira Japonlar, Tokyo-Nagoya arasında inşa edilen bu sistemin ancak 2027 yılnda hizmete girebileceğini belirtiyorlar. 

Yorumlar
Yukarı Çık