İnternet

BTK, Twitter ile Kırmızı Hat Kuruyor

Geçtiğimiz aylarda Bilgi Teknolojileri Kurumu ve TİB ile büyük sıkıntılar yaşayan Twitter ile BTK arasında "kırmızı hat" kuruluyor. Kırmızı hat sayesinde taraflar 24 saat kesintisiz ilteişim kuracak.

Tarafların iki kez bir araya gelerek yaptığı görüşmelerde masaya yatırılan sorunlardan birisi de sorunlara hızlı şekilde çözüm üretebilmeye yönelik formüllerdi. Görüşmeler meyvelerini vermeye başladı. BTK ve Twitter arasında kurulacak kırmızı hat sayesinde taraflar acil sorunları birbirleriyle paylaşarak hızlı şekilde çözüme gidecekler. Kırmızı hat 24 saat aktif olacak ve her iki taraf da acil durumlarda 24 saat cevap vermekle yükümlü olacak.

Özel hayatın gizliliği, kişisel hakların ihlali ve ulusal güvenliğin tehdidi konularında anında müdahaleye yönelik kurulacak olan kırmızı hat yakın bir zamanda faaliyete geçecek. Uygunsuz görülen içerikler twittera bildirilip geçici tedbir uygulanması sağlanacak. Ardından TİB'in mahkemeye başvurması beklenecek. Mahkeme kararı içeriğin yayınlanmasında sakınca olmadığı konusunda bir karar alırsa Twitter tekrar içeriği yayına sokacak. Eğer mahkeme içeriğin kaldırılmasına hükmederse, twitter içeriği tamemen engelleyecek.

Bu gelişmeyle birlikte artık ülkemizde Twitter'ın tamamen engellenmesi gibi konuların tekrar gündeme gelmemesini umuyoruz.

Yorumlar
Yukarı Çık