Gündem

BTK, TTNet’e 30 Milyon TL Ceza Kesti

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu (BTK)’dan TTNet’e 30 Milyon TL’nin üzerinde ceza geldi. Abonelerin yanlış faturalandırılması gerekçesiyle kesilen ceza hakkında detaylar haberimizde.

Telekominikasyon sektörünün sıkı denetime tâbi tutulduğu ülkemizde, söz konusu sektörün denetiminden sorumlu olan BTK, TTNet’in hatalarını gözden kaçırmadı. Abonelik sözleşmelerinde belirtilen abonelik iptal kurallarına uymadığı gerekçesiyle TTNet’e 30 Milyon TL‘nin üzerinde para cezası kesildi.

Cezanın sebebi olarak, TTNet’in ödenmeyen faturaların ödenmesinin akabinde aboneliği sonlandırmayarak fatura kesmeye devam etmesi gösterildi. Mayıs 2006 ile Nisan 2009 arasında yürürlükte olan sözleşmelere göre, toplam borç tutarı 55 TL ve üstü olan aboneliklerde 45 gün sonra ilgili hattın erişime kısıtlanması, 75 gün dolduğunda halen ödeme yapılmamış ise aboneliğin iptali gerekiyordu. Fakat TTNet, bu durumda olan 473 bin 516 aboneye fatura kesmeye devam etti. BTK’nın kayıtlarına göre fazladan kesilen fatura tutarı 22 milyon TL‘ye ulaşıyor.

TTNet’in fazladan fatura macerası burada bitmiyor. Aynı şekilde sözleşmelerin yenilendiği farklı dönemlerde de abonelik iptali gereken hatlara fazladan fatura kesildiği tespit edilmiş. Bunun toplam tutarının da 12 milyon TL civarında olduğu belirtiliyor.

Tüm bu hataların sonucu olarak BTK, TTNet için 2012 yılı net satışların %0,98’i kadar cezayı uygun gördü. Bu da 30 milyon TL‘nin üzerinde bir rakama tekabül ediyor. 

Ayrıca söz konusu cezanın yer aldığı raporda TTNet’in BTK’ya yanlış bilgi verdiğinden de bahsediliyor. Yukarıdaki durum için TTNet’ten alınan savunmada abonelere geri ödenecek tutarın 16 milyon TL olarak belirtildiği fakat saptamalar sonucu bu rakamın 43 milyon TL olduğu, bunun da TTNet’in kasıtlı olarak BTK’ya yanlış bilgi verdiğinden bahsediliyor.

Uzun lafın kısası, BTK’nın denetimleri sonucu ceza alan TTNet, yukarıda belirttiğimiz şekilde fazladan fatura ödeyen abonelerin paralarını (43 milyon TL civarında) 6 ay içerisinde iade edecek ve üzerine de 30 Milyon TL civarında ceza ödeyecek. 

Eğer siz de bu durumun madurlarındansanız, süreci takip etmenizde fayda var.

Yorumlar
Yukarı Çık