Oyun

Blizzard, Project Titan’ı İptal Etti

Blizzard, Project Titan’ı 7 yıllık geliştirme sürecinin ardından iptal etti.

World of Warcraft, MMO dünyasındaki tartışmasız yerini kazandıktan sonra, Blizzard‘dan yayılan dedikodularda yeni bir MMO üzerine çalıştıkları konuşulmaya başlanmıştı. Bir süre sonra Project Titan adıyla anılan bu yeni oyun hakkında bugüne kadar çok fazla bir bilgi ortaya çıkmadı. Şimdi ise 7 yıllık geliştirme sürecinin ardından Blizzard’dan gelen resmi açıklamayla Project Titan’ın iptal edildiği haberi geldi.

Blizzard yetkililerinden Mike Morhaime, Polygon ile gerçekleştirdiği röportajında oyunun iptal edildiğini resmen duyurdu. Morhaime’in “Aslında biz Project Titan’ı resmi olarak duyurmamıştık zaten” demesi ise oldukça ilginç. Titan’ın geliştirme sürecinde ortaya çıkan materyallerin WOW‘da ya da herhangi bir başka oyunda kullanılıp kullanılmayacağı ise bilinmiyor. Kim bilir belki de WOW’un yeni paketlerinde Titan’dan esintiler de görebiliriz.

İptal haberinin ardından aslında herkesin aklındaki soru “iyi de Project Titan aslında neydi?” oldu. Kotaku da merak etmiş olacak ki yaptığı araştırmalar neticesinde oldukça ilginç bilgilere ulaştı. Kotaku bilgilerin kaynağını saklı tutuyor çünkü söylenene göre bilgileri veren kişiler 2007-2012 yılları arasında projede görev almış insanlar. Kotaku’nun yayınladığı detaylar ise şöyle.

Titan, içinde bulunduğumuz dünyada ve günümüze yakın bir gelecekte geçmekte. Dünya bir uzaylı istilasına uğramış ve bundan sağ kurtulmayı başarmış. Ortaya çıkan bu kaos ortamından faydalanıp gücü ele geçirmek isteyenler arasında üç taraflı bir savaş patlak vermiş durumda. Oyun da tam burada başlıyor. Bu üç taraftan birini seçerek başladığımız oyunda amacımız Kuzey ve Güney Amerika, Avrupa ve Avusturalya kıtalarının hakimiyetini ele geçirmek. Planlanana göre çıkartılacak ek paketlerle diğer kıtalar da yavaş yavaş oyuna eklenecekmiş.

Oyunun yapısına gelirsek, aslında iki ayrı bölümden oluşuyor. İlki gerçek hayatta olduğu gibi bir mesleğimizin olduğu, içinde bulunduğumuz toplumun bir ferdi olarak çalışıp hayatımızı idame ettirdiğimiz, çevremizle etkileşime girdiğimiz normal bir sivil hayat. İkinci bölüm ise geceleri büründüğümüz savaşçı kişilikle karşımızdaki diğer iki gruba karşı kendi gurubumuzun amaçlarını gerçekleştirmeye çalışmak. Yani normal hayatımızı sürdürürken istersek gelen savaş çağrılarına yanıt verip bir anda çatışmaların ortasına atlayabiliyorken, istemezsek bunları görmezden gelip bir mühendis, esnaf gibi mesleklerimize odaklanıp sivil hayatımıza devam edebiliyoruz.

Bilgileri veren kişiler oyunun görsel ve oynanış olarak Team Fortress 2‘ye yakın olduğunu belirtmişler. Grafiksel açıdan Starcraft 2 ile The Incredibles animasyon filmi arasında bir yerde olduğu belirtilmiş. Normal yaşantımızda 3. kişi açısından gördüğümüz kamera açısı, savaş esnasında birincil kişi açısında geçerek bir FPS haline dönüştüğünü belirtiyorlar.

Sınıflar hakkında verilen bilgiler ise çok fazla detay içermese de en azından yapılarını ortaya koyabilecek cinsten. Reaper, Jumper, Titan, Ranger ve Juggernaut bildirilen sınıflar oldular. her biri birbirlerinden farklı yeteneklere ve oynanış biçimlerine sahip bu sınıflar, oyunda farklı rolleri üstleniyor. Rangerlar, Starcraft 2’deki Ghost birimine benzetilirken, Jumper’lar çeviklik üzerine kurulu, ışınlanabilen izcilerden oluşmaktaymış. Titan ise adından anlaşılacağı üzere oyunun tank sınıfı oluyor.

Oyunun “sosyalleşme” kısmı da oldukça ilgi çekici fikirler içeriyor. Oyunda yaşadığımız “sivil dünya”‘da NPC’ler ile sıkı bir iletişim ve ilişki bulunuyormuş. İleri düzeyde yapay zekaya sahip olmaları amaçlanan NPC’ler için Blizzard’ın, Maxis’de The Sims serisinde çalışmış bazı kişileri işe aldığı belirtiliyor.

Gelen bilgilere baktığımızda karşımıza oldukça ilgi çekici ve yeni fikirler barındıran bir MMORPG çıkıyor gibi. Fakat Blizzard’ın bir oyunu mükemmel olarak görmedikleri sürece piyasaya çıkartmama geleneği, Starcraft: Ghost gibi Project Titan’ı da göremeyecek olmamız anlamına geliyor. Biz oyuncular için bu her ne kadar iyi birşey olsa da, insan 7 yılın sonunda Project Titan’ı göremeyecek olmanın burukluğunu yaşıyor.

Yorumlar
Yukarı Çık