İnternet

Bir Çıplak Fotoğraf Skandalı Haberide Snapchat’ten Geldi

Bir kaç aydır gündemi meşgul eden ünlülerin iCloud hesaplarının hacklenerek mahrem fotoğraflarının dolaşıma sunulmasının ardından bir skandal haberi de son zamanların popüler uygulaması Snapchat’ten geldi.

Snapchat’in hacklendiği haberi gündeme bomba gibi düştü. 200 binden fazla fotoğrafın yazışmalarla birlikte hacklendiği belirtilirken bilgiler internette çeşitli mecralarda dolaşıma sokuldu. Hatta arama motorları aracılığıyla kullanıcı adları aratıldığında söz konusu verilere ulaşmak mümkün oluyor.

Sanpchat’ten konuyla ilgili açıklama da geldi. Olayın kendileriyle ilgili olmadığını belirten Sanpchat, Android platformlarda bulunan SnapSave adlı uygulamanın tahribatın sebebi olabileceğini işaret etti. Snapchat yetkilileri kendi sistemlerinde herhangi bir açık bulunmadığını, Snapchat paylaşımlarını saklamak isteyenlerin kullandığı Snapsave uygulamasının bu olaya sebebiyet vermiş olabileceğini belirtiyorlar. 3. parti bir uygulama olan ve Android platformlarda kullanılabilen Snapsave uygulamasının doğrudan Snapchatle alakalı bir yazılım olmadığını belirtmekte fayda var.

Yaklaşık 13 GB verinin dolaşıma sokulduğu olaydan kimlerin etkilendiği ise henüz net değil. 

Yorumlar
Yukarı Çık