Gündem

Bimeks, Best Buy’a mı Satılıyor?

Türkiye'nin önde gelen teknoloji mağazalar zinciri Bimeks satılıyor mu? 

2011 yılında Türkiye'de bir mağaza açarak pazara girmeyi deneyen dünyanın en büyük teknoloji mağaza zincirlerinden birisi olan Best Buy, daha sonra ikinci mağazasını açmış fakat Türkiye pazarından çekilmişti.

Şu sıralar ise tekrar Türkiye pazarına gözünü diktiği söylenen Best Buy'ın Bimeks'i komple satın almak gibi bir düşüncesinin olduğu söyleniyor. Bimeks tarafı henüz resmi olarak görüşmeleri doğrulamasa da ciddi manada Best Buy'ın bu girişimi dillendirilmiş durumda.

Bimeks, Türkiye pazarında agresif büyüme stratejisiyle dikkat çekerken, pazardan çekilen diğer bir oyuncuyu, yani Electroworld şubelerini de devralarak gücüne güç katmıştı hatırlarsanız. Best Buy'ın girişimine ne kadar sıcak bakacağı tartışma konusu.

Diğer yandan Best Buy eğer Bimeks' satın alma yönünde ikna ederse, yapısı itibariyle Bimeks'in tüm bayileriyle tek tek anlaşması gerekeceğinden, sürecin hiç de kısa olmayacağını söyleyebiliriz.

Herşeyden öte, yazımızın başında da belirttiğimiz gibi, Best Buy Bimek'i alıyor mu? Söylentiler ne kadar sıcak olursa olsun henüz bunun net bir cevabı yok. Belki de Best Buy satın alma yoluyla değil, direkt olarak Türkiye pazarına ikinci kez giriş yapar. Kesin olan bir şey var ki, Best Buy Türkiye'ye tekrar geliyor ve bu sefer çok daha güçlü bir şekilde geliyor.

Yorumlar
Yukarı Çık