Gündem

Beyaz Saraya Siber Saldırı Düzenlendi

Amerikan Yönetiminden bir üst düzey yetkili Beyaz Saray çalışanlarının bilgisayar ağlarında sıra dışı faaliyetler olduğunun tespit edildiğini duyurdu. 

Beyaz Saray çalışanlarının bilgisayar ağına yönelik bir siber saldırı tespit edildi. Washington Post‘un haberine göre siber saldırının arkasında Rus hackerlar var.

Yapılan açıklamada, sıkı korunan Beyaz Saray bilgisayar ağına ulaşılamadığı ve saldırı sonrası bazı servislerin kısa süreliğine devre dışı bırakıldığı belirtildi. Olay FBI ve NSA tarafından soruşturulmaya başlandı.

Olayın, ABD’nin geçtiğimiz hafta Rusya’daki diplomatlarına yoğun taciz olduğu yönünde başlattığı medya atağı çerçevesinde gerçekleşmiş olabileceği de ihtimal dahilinde bulunuyor. Zira Amerika’lı yayın kuruluşları yaklaşık bir haftadır Rusya’ya karşı diplomatların rahatsız edildiği iddiasıyla bir kampanya başlatmışlardı. Tam da bu kampanya üzerine gelen siber saldırı iddiası ve Rus hackerların adres gösterilmesi, bu olayın da kampanya çerçevesinde değerlendirilmesine yol açtı. En azından dışarıdan bakıldığında görülen tablo bu yönde.

Yorumlar
Yukarı Çık