Gündem

Banklarda Akıllı Telefonlarımızı Şarj Edeceğiz

Mobil teknolojilerin hayatımızın her alanına girdiği şu günlerde kullanıcıların en büyük şikayetlerinen biri de şarj problemi. Soruna ilişkin yepyeni çözümler üretilmeye devam ediyor. Bu yöntemlerden biri de şehir parklarında bulunan banklara güneş enerjili şarj istasyonları kurmak. Detaylar haberimizde.

Evimizde kullandığımız başta televizyonlar olmak üzere bir çok elektronik eşyanın mobil cihazlara uyumlu hale gelmesinin yanında artık akıllı ev teknolojisi sayesinde perdelerimizi bile akıllı telefonlarımızında yönetebileceğimiz bir değişime doğru gidiyoruz. 

Akıllı telefonların artık insanlar için neredeyse bir uzuv haline dönüştüğü bir dönemde aşılamayan sorunların başında şarj süreleri geliyor. Bu sorunu aşmak adına priz yanından ayrılamayan kullanıcılar bile var.

ABD, Boston Cambridge'de test edilmeye başlanan yeni banklar işte tam da bu sorunu hafifletmeye yönelik bir gelişme. Şehir parkları için kullanılmaya hazırlanan yeni banklar telefon ya da tabletlerinde şarjı azalan kullanıcıların imdadına yetişmek için hazırlanıyor. İlk olarak bu bölgede kullanılacak olan yeni banklar umarız kısa sürede tüm dünyaya yayılır.

Kentsel mobilya üreticisi Soofa tarafından geliştirilen yeni banklar, güneş panelleri sayesinde enerji depolayabilecek. 4 adet USB girişiyle de parkta vakit geçiren insanların cihazlarını şarj etmesine olanak sağlayacak.

Bu fikrin Türkiye'de özellikle gençler tarafından çok beğenileceği ve kullanılacağını öngörmek mümkün. Bakalım yakın zamanda bu uygulamayı ülkemizde görebilecek miyiz?

Yorumlar
Yukarı Çık