İnternet

Bakır Kablo İle Saniyede 10 Gigabit İnternet Hızına Ulaşıldı

ABD merkezli Bell Labs'tan bir araştırmacı grup yaptığı çalışmalar sonucu 30 metrelik telefon kablosuyla saniyede 10 gigabit veri transferi gerçekleştirmeyi başardı.

Ülkemizde giderek yaygınlaşan Fiber İnternet kavramı kullanıcılara sunduğu yüksek hızlı internet olanağıyla ilgi çekiyor. Kullanıcılar beklemeden süper hızlı internet hizmetine sahip olmak istiyor. Fakat altyapı çalışmalarının yavaş ilerlemesi ve fiberoptik kabloların altyapı çalışmalarını getirdiği yüksek maliyet sorunu çalışmaların çok yavaş ilerlemesine yol açıyor. 

Bell Labs'tan gelen yeni haber ise altyapıyı değiştirmeden yüksek hızlara ulaşılabilir mi sorusunu akıllara getirdi. Bell Labs'ın sahibi Alcatel-Lucent, bu gelişmeyi kullanım alanına yaymak adına bir öneri de sunuyor. Fiberoptik kabloların binalara kadar getirildikten sonra hanelere bu teknoloji kullanılarak ulaşılabileceğini belirten Lucent, bu şekilde bakır kablolardan kaynaklı hız kaybının da önüne geçilebileceğini belirtiyor.

Bakır kablolarla elde edilen 10 gbps veri transfer hızı dakikada 75 GB gibi bir indirme hızına denk. Bu da 8-10 GB boyutlu yüksek çözünürlüklü 6-7 adet filmi yalnızca bir dakikada indirebileceğimiz manasına geliyor. 

Şaşırtıcı ve sevindirici bu gelişmenin ne yazık ki reel hayata, özellikle de ülkemizde verilen hizmetlere uygulanması yakın zamanda pek mümkün görünmüyor. Fakat son dönemde yaşanan gelişmeler için yine de umut verici diyebiliriz.

Yorumlar
Yukarı Çık