Gündem

Asus, HTC’yi Satın Alıyor

HTC'nin Mart ayında tanıttığı yeni amiral gemi modeli One M9'un beklenen satış rakamlarının çok altında kalması, şirketi zor duruma soktu.

MWC 2015 kapsamında tanıtılan HTC One M9'un ardından şirket kan kaybetmeye başladı. One M9'un beklentileri karşılamaması ve bunun üzerine bir de ısınma şikayetleri üzerine beklenen satış rakamlarının kat kat altında kalması şirkete büyük kan kaybettirdi. Mart ayında 4.59 dolardan satılan hisseler an itibariyle 2.44 dolara kadar gerilemiş durumda. Yani şirketin değeri neredeyse yarı yarıya azaldı.

Tam da bu noktada diğer bir teknoloji devinden HTC'yi satın almak üzere hazırlıkların yapıldığına dair haberler gelmeye başladı. PC sektörünün lider isimlerinden Asus'un son yıllarda akıllı telefonlara yaptığı yatırımlar ortada. Fakat Asus'ta bu pazarda istediği çıkışı yakalamış değil. Öyle görünüyorki HTC'yi satın alarak mobil pazarda daha güçlü bir yer edinme politikası uygulanacak.

Asus'un HTC'yi satın almak için finansal analizlere başladığı haberleri gelirken HTC'den konuyla ilgili henüz ses çıkmadı. 

Özellikle bu yıl tanıttığı ZenFone modelleriyle beğeni toplayan Asus'un HTC'yi satın almasıyla çok daha başarılı modellerle tüketici karşısına çıkacağını düşünüyoruz. Bakalım süreç nasıl işleyecek?

Yorumlar
Yukarı Çık