Donanım

Arduino’nun 3 Boyutlu Yazıcısı 1000$’dan Ucuz Olacak

Arduino, yeni geliştirdiği 3 boyutlu yazıcısı ile Kickstarter’da boy gösterecek.

Geleceğin en önemli teknolojilerinden biri olarak gösterilen, hatta yeni sanayi devrimi olarak da adlandırılan 3 boyutlu yazıcı teknolojisi henüz daha gelişiminin başlarında olmasına rağmen potansiyelini göstermeyi başardı. Günümüzde son kullanıcı için oldukça pahalı bir teknoloji olan 3 boyutlu yazıcılar, gelecekte evlerimizin vazgeçilmezlerinden biri olmaya aday.

Arduino firması daha ucuz 3 boyutlu yazıcı üretmek amacıyla İtalyan 3 boyutlu yazıcı üreticisi Sharebot ile girdiği işbirliği neticesinde yeni bir 3 boyutlu yazıcı ortaya çıkarıyor. Üstelik kendi yazıcımı kendim de monte edebilirim diyen kullanıcılar için daha ucuz olan demonte seçeneği ile birlikte. Materia 101 olarak lanse edilen modelin fiyatı ise yaklaşık 1000 dolar. Demonte modeli için belirlenen fiyatın ise 800 doların altında olacağı açıklandı.

Arduino Materia 101 3 boyutlu yazıcı 140x100x100 baskı hacmine, 65 watt güç tüketimine sahip olacak. 1.75mm‘lik PLA tel kullanan Materia 101’in piyasaya 2015 yılı içerisinde çıkacağı belirtiliyor.

Yorumlar
Yukarı Çık