İnternet

Aramalarda Google’ın En Büyük Rakibi Amazon

Arama motorları internetin şekillenmesinde önemli bir rol oynuyor. Bunlar arasında en bilindik olanları ise hiç şüphesiz Google, Yandex, Bing ve Yahoo. Peki nasıl oluyor da Amazon bu listedeki arama motorlarından bile daha çok arama yaptırabiliyor?

Dünyanın en çok kullanılan arama motoru Google’ın kendi alanındaki rakiplerinden ziyade, arama konusunda en yakın rakibinin Amazon olduğu ortaya çıktı. Google’ın eski CEO’su Eric Schmidt, internette bir şeyler arama konusunda Google’a en yakın rakibin Amazon olduğunu belirtti. Dünyanın en popüler e-ticaret platformuna sahip olan Amazon’da gün içerisinde o kadar çok ürün araması yapılıyor ki, bu rakamlarla site Google’a rakip olacak kadar üst sıralara yükseliyor.

ComScore medya raporuna göre en çok ziyaret edilen site olan Google‘a her gün 233 milyon tekil ziyaretçi geliyor. Listede 6 sırada olan Amazon’da her gün 172 milyon tekil ziyaretçi ağırlıyor. Bu verilere göre Amazon, Google’ın kendi alanındaki rakipleri Yandex, Bing ve Yahoo’dan daha önde bir grafik sergiliyor.

Çeşitli alanlara yayılma eğilimi gösteren Amazon, bakalım önümüzdeki günlerde arama motoru işine el atacak mı?

Yorumlar
Yukarı Çık