Gündem

Apple Rekor Kâr Açıkladı

Apple, 4. çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı. Temmuz – Eylül ayları arasını kapsayan dönem için açıklanan raporlar rekor gelir ve kâr işaret ediyor.

iPhone 6 ve iPhone 6 Plus, iPad Air 2, yeni iMac gibi ürünlerini birer birer piyasaya süren Apple, yeni ürünlerinin kaymağını kısmen de olsa bu çeyrekte gördü. Asıl yansımanın ise gelecek çeyrekte olması bekleniyor ki yeni bir rekor bekleniyor diyebiliriz.

4. çeyrek için 42.1 milyar dolar gelir açıklayan Apple, 8.5 milyar dolar net kârının olduğunu belirtti. Geçtiğimiz yıl açıklanan rakamlara göre 4.6 milyar dolar gelir artışı ve 1 milyar dolar net kâr artışı sağlayan şirketin bu rakamları yeni ürünlerinin etkisini tamamen yansıtmıyor.

Bu çeyrekte 39.3 milyon iPhone satan Apple, Mac satışlarını da 5 milyon bandını geçti  ve 5.5 milyon adet satıldı. iPad satışları ise genel tablet piyasasında yaşanan düşüşten payını aldı ve %12 kadar gerileyerek 12.3 milyonda kaldı. iPod’larda ise durum iç açıcı değil. Cihaz, %25’lik düşüşle 2.6 milyon adet satıldı.

Yorumlar
Yukarı Çık