Donanım

Apple, Macbook Üretimini Vietnam’a Taşıyor

apple vs çin

Apple’ın Çin’e bağımlılığını sona erdirme planı kademe kademe hayata geçiyor. 2023’te Macbook üretiminin Vietnam’da gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Apple’ın Çin’e bağımlılığını sona erdirme planı kademe kademe hayata geçiyor. 2023’te Macbook üretiminin Vietnam’da gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Ekonomik ve teknolojik çekişmenin tüm hızıyla sürdüğü Çin ve ABD arasında şirketler bazında hamleler devam ediyor. Çin’e olan üretim bağımlılığını azaltmayı planlayan Apple, bir dizi hamle ile tedarik zincirini genişletmeyi hedefliyor. Daha önce Hindistan, Endonezya ve Vietnam gibi Güneydoğu Asya ülkelerinde çeşitlendirilmeye çalışılan tedarik zinciri planı kademe kademe hayata geçiriliyor.

Her ne kadar Apple üretimini Çin bağımlılığından kurtarmaya çalışsa da yakın gelecekte bunun tam anlamıyla mümkün olmadığını belirtmekte fayda var. Zira halen iPhone’ların ürtiminin yüzde 80’den fazlası Çin’de üretiliyor. Mevcut hamlelerin belki önümüzdeki 5 ila 10 yıl arasında bir fark yaratması söz konusu olabilir. Ya da sadece iki ülke ve şirketler arası bir mesajdan da ibaret olabilir.

Macbook’ların ilk kez Çin dışında bir üretim merkezine sahip olması, artık Apple’ın tüm gözde ürünleri için Çin dışında birer üretim merkezine sahip olduğu anlamına geliyor. Bu da şirketin önümüzdeki yıllarda yaşanabileceek olumsuzluklar için bir önlem mekanizması olarak yorumlanabilir.

Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Yazın

En Popüler

Yukarı