Mobil

Apple, İki Faktörlü Doğrulamayı Zorunlu Yapacak

Geçtiğimiz günlerde düzenlediği etkinlikle yeni işletim sistemleri iOS 11 ve macOS High Sierra’yı duyuran Apple, iki faktörlü doğrulama özelliğini zorunlu hale getirmeyi planlıyor.

Apple, kullanıcı güvenliğini üst seviyeye çıkarabilmek için önemli bir adım atmaya hazırlanıyor. Kullanıcıların Apple ID’lerini çok daha güvenli şekilde koruyabilmek için iki faktörlü doğrulamayı zorunlu hale getirmeyi hedefliyor. Ne zaman ve nasıl olacağından önce iki faktörlü doğrulamanın ne olduğunu hatırlayalım.

İki Faktörlü Doğrulama Nedir?

Kullandığınız Apple cihazlarda iki faktörlü doğrulama, cihazın sizin tarafınızdan kullanıldığını ve yapılan değişikliklerin sizin tarafınızdan yapıldığını çek etmek için kurulan bir sistem. Kullanıcılara gönderilen 6 haneli bir doğrulama kodu sayesinde söz konusu Apple ID için tüm cihazlar kaydediliyor. Güvenilir olarak kaydedilen cihazlarda size gösterilen konum ile isteğin doğru olup olmadığını çek edebiliyorsunuz. Cihazlarda ayrıca Apple ID şifreniz de gerekli görülen alanlarda soruluyor. Böylece hem doğrulama kodunuz hem de şifreniz ile daha güvenilir bir hizmet alıyorsunuz.

Ne zaman zorunlu olacak?

Apple’ın yeni duyurduğu iOS 11 ve macOS High Sierra ile birlikte iki faktörlü doğrulama sistemi de zorunlu hale gelecek. Şu sıralar beta aşamasına başlanan sistemlerin Eylül ayındaki Apple etkinliğiyle birlikte son kullanıcıya sunulması bekleniyor. Bu da o tarihlerde iki faktörlü doğrulama sistemi de herkes için zorunlu hale gelecek anlamına geliyor.

İlgili Konu >  Hangi iPhone ve iPad Modelleri iOS 11 Güncellemesini Alacak?

Yorumlar
Yukarı Çık