Mobil

Apple Ezdi !

Akıllı telefon pazarında son döneme ait veriler herkesi şaşırttı. iPhone 6 ve iPhone 6 Plus etkisi diyebileceğimiz Ekim-Aralık 2014 verilerine göre Apple rakiplerini ezdi.

Chicago merkezli Consumer Intelligence Research araştırma şirketinin verilerine göre ABD pazarında Apple açık ara önde. Normalde yakın seyreden Apple ve Samsung satışları, iPhone 6’nın satışa sunulduğu bu çeyrekte ezici Apple üstünlüğü sağladı.

Paylaşılan verilere göre Ekim – Aralık 2014 ayları arasında aktif edilen cihazların %50‘si Apple’a ait. Yani her iki kişiden birisi iPhone aldı. Listede Apple’a en yakın şirket ise ezeli rakibi Samsung. Samsung’un bu üç aydaki aktif ettiği telefonların oranı ise %26 olarak belirtilmiş. Listede ilgi çeken diğer bir detay ise Sony’nin listelenmemiş olması.

Apple ile aynı dönemde bir çok cihazın tanıtılmış ve satışa sunulmuş olduğunu da unutmamak lazım. Özellikle Eylül başında düzenlenen IFA 2014’te Samsung’un Galaxy Note 4 ve Galaxy Note Edge modellerini, Sony’nin Xperia Z3’ü tanıttığı ve bir süre sonrasında satışa sunduğu göz önünde bulundurulursa, hemen hemen aynı dönemde satışa sunulan iPhone 6 ve iPhone 6 Plus’ın satış başarısı daha açık görülebilir.

 

Apple, Samsung’un Ana Vatanı Güney Kore’de de Rekor Kırdı

Öte yandan Güney Kore’den gelen Ekim – Aralık 2014 verilerine göre Apple’ın ezeli rakibi Samsung’u evinde de zorladığını gösterdi. Kasım ayı itibariyle ülkede %33 gibi bir pazar payına sahip olmayı başaran Apple’ın Aralık sonunda bu payı %40 civarına çıkardığı söyleniyor. Bu da ezeli rakibi Samsung’u kendi evinde mağlup edebileceğini gösteriyor. Henüz Apple’ın son üç aylık Güney Kore raporları netleşmedi fakat Kasım sonunda %33 olarak netleşen rakamlar bile Samsung’un Güney Kore’de kaybettiği pazar payını açık şekilde gösteriyor.

Bakalım devler arenasında önümüzdeki dönemde neler yaşanacak?

 

Comments
To Top