Mobil

Android mi Windows Phone mu Daha Fazla Şarj Tüketiyor?

Akıllı telefonların batarya ömrü herkesin en çok dikkat ettiği ve şikayet ettiği hususlardan birisi. Cihazlarda kullanılan işletim sistemi ise batarya ömrünün temel belirleyicisi. Peki hangi işletim sistemi cihaz şarjına nasıl etki ediyor birebir kontrol etme imkanımız var mı? İşte detaylar.

İşletim sistemlerinin akıllı telefonların batarya ömrünü nasıl etkilediği HTC’nin One M8’iyle daha açık şekilde ortaya çıktı. Aylardır bahsi geçen Windows Phone’lu HTC One M8 nihayet ortaya çıktı ve aynı cihazın Android kullanan versiyonuyla karşılaştırılabilme imkanı doğmuş oldu. Sonuçlar ise çarpıcı.

HTC’den yapılan açıklamaya göre HTC One M8’in Android ve Windows Phone işletim sistemine sahip versiyonlarıyla yapılan testler hangi işletim sisteminin daha az şarj tükettiği ortaya çıktı. Testlere göre Windows Phone’lu One M8, 22 saat konuşma süresi ve 528 saat bekleme süresi sunarken; Android’li One M8, 20 saat konuşma süresi ve 496 saat bekleme süresi sunuyor.

Bu testlerde cihazın yalnızca konuşma ve bekleme sürelerinin ölçüldüğünü de unutmamak lazım. Zira arka planda çalıştırılan ek uygulamalar ve gün içinde sık kullanılan uygulamaların da cihazların şarj sürelerine etkisi büyük.

Yorumlar
Yukarı Çık