Mobil

Android Marshmallow’da Bildirimleri Kapatma Nasıl Yapılır?

Android 6.0 Marshmallow‘un çıkmasıyla beraber yardım isteyen kullanıcılar da doğal olarak oluyor. En popüler yardım konusu ise Android 6.0 Marshmallow’da kilit ekranı bildirimlerinin nasıl kapatılacağı hakkında..

Cihazlarımızda kullandığımız oyun ve uygulamalar istedikleri zaman bize bildirim gönderme yetkisine sahip. Çoğu uygulama az bildirim gönderse de, bazıları işi gerçekten abartıyor. Android Marshmallow‘un da getirdiği yeniliklerden birisi de kilit ekranı bildirimleri. Ama kullanıcılar kilit ekranı bildirimini pek sevmemiş gibi gözüküyor.

Kilit ekranı bildirimi özelliğini kapatmak Android Marshmallow‘da oldukça kolay bir işlem. Sürekli ve gereksiz konularda bildirim gönderen uygulamalardan bıktıysanız bunu çok basit bir şekilde engelleyebiliyoruz.

Bu özelliği kapatmak istiyorsanız Ayarlar > Ses ve Bildirim > Cihaz kilitliyken > Bildirimleri hiç gösterme olarak ayarlamanız yeterli olacaktır.

Bu basit işlemi uyguladığınız anda kilit ekranı bildirimleri devre dışı kalacak ve artık kilit ekranınıza hiçbir uygulama ve oyunun bildirimi düşmeyecektir.

Kilit ekranı bildirimini kapattıktan sonra önceki Android sürümlerindeki bildirim çubuğu üzerinde de hiçbir uygulama ve oyunun ikon veya bildirimi olmayacak. Kısacası bu ayar sayesinde cihazın ekran kilidi açılana kadar bildirim olup olmadığı kimseyle paylaşılmayacak.

Öte yandan, tüm uygulamaların değil de sadece istediğiniz uygulamaların bildirimlerini engellemek istiyorsanız bu da oldukça basit. Ayarlar > Ses ve Bildirim > Cihaz kilitliyken yolunu kullanarak  “Tüm bildirim içeriklerini göster” seçeneğine dokunun. Daha sonra kilit ekranında bildirimini engellemek istediğiniz uygulamanın bildirimine basılı tutup, sağ tarafta beliren ünlem işaretine dokunarak uygulama bildirim ayarlarından Engelle seçeneğini aktifleştirin.

Bu adımı da uyguladığınızda uygulamanın bildirimi kilit açılsa dahi gözükmeyecektir.

Yorumlar
Yukarı Çık