Mobil

Android M Hakkında Tüm Detaylar

Google, beklenen I/O 2015 etkinliği kapsamında yeni servis ve ürünlerini duyurdu. Tabi bunlar arasında en dikkat çekeni yeni Android versiyonu Android M oldu.

San Francisco’da düzenlenen Google I/O etkinliği bitti. Bugün sizlere etkinlik kapsamında duyurulan servis ve hizmetleri birer birer anlatacağız. Duyurulan servs ve etkinlikler arasında en dikkat çekeni şüphesiz Android M sürümü oldu. Android M ile başlıyoruz.

Android M Nedir?

Google’ın geçtiğimiz yıl tanıttığı Android 5.0 Lollipop’un ardından gelecek Android 6.0 M sürümü diyebileceğimiz Android versiyonu tanıtıldı. Henüz geliştirilme aşamasında olan sürümün “M” harfiyle lanse edilmesi dikkat çekti. “M” harfinin henüz ne olduğu belli değil fakat bir çok kaynak bunun “Milkshake” olacağını işaret ediyor.

 

 

Android M Ne Zaman Gelecek?

Google I/O 2015’te duyurusu yapılan Android M’nin artık gelenek olduğu üzere sene sonunda kullanıma sunulması bekleniyor. Google’ın Android M’yi yayınlaması sonrasında telefon üreticilerinin arayüzlerini tasarlaması ve son kullanıcıya sunması gibi süreçler hesaba katıldığında bu sürümün önümüzdeki yıl ancak kullanılmaya başlayacağını söyleyebiliriz.

Android M ile Gelecek Yenilikler Neler?

I/O etkinliğinde Google, genel olarak yeni Android sürümü “M”nin neler getireceği üzerinde durdu. Bunlardan önemli olanları sıraladıktan sonra tam listeyi yapalım;

 

 

Android Pay

Google’ın ödeme sistemi Android Pay geliştiriliyor. Basit kullanım üzerine geliştirilecek olan bu sistemin 700 bin mağazada kullanılabileceği açıklandı.

 

Parmak İzi Okuyucu (Touch ID)

Android telefonlarda kullandığımız Parmak İzi sistemleri genelde telefon üreticilerinin arayüzlere eklediği kendi yazılımlarıyla mümkün oluyordu. Android M ile bu sistem direkt olarak Android çekirdeğiyle desteklenecek. Google Play üzerinden indirilecek uygulama ile desteklenen cihazlarda alışveriş sitelerinden parmak izi ile alıveriş doğrulaması yapılabilecek.

 

 

Şarj Problemine Çözüm

Google I/O etkinliğinde Android M’nin şarj sorununu büyük oranında çözüleceği duyuruldu. Açıklanan verilere göre yeni Android M sürümü ile cihazlarda şarj tüketimi 2 kata kadar azalacak. Ayrıca Android M, USB Type C girişine de destek verecek.

 

Android M ile Gelecek Yeniliklerin Tam Listesi

– Bluetooth SAP

– Ses etkileşim Hizmeti

– Metin Seçimi Eylemleri

– Birleştirilmiş uygulama ayarları görünümü

– Tek kullanımlık cihaz desteği

– Geliştirilmiş arayüz güvenliği

– Çalışma zamanı izinleri

– 5 Ghz taşınabilir Wi-Fi Hotspot desteği

– 7 adet ek dil seçeneği

– Hotspot 2.0

– VPN uygulama ayarları

– Kurumlar için sertifika yükleme

– Klavye kısayolları

– Android Pay

– Yeni USB Type C desteği

– Bluetooth düşük güç tüketimli tarama

– Geliştirilmiş Metin Düzenleme

– Chrome özel sekmeler

– UI araç desteği

– Stylus desteği

– Birleştirilmiş Google ve Cihaz ayarları

– MIDI desteği

– Çalışma durumu bildirimleri

– Düşük güç tüketimli Wi-Fi tarama

 

Android M’nin açıklanan özellikleri güzel görünüyor fakat tüketicilerin Android 5.0 Lollipop güncellemesi gecikmelerinde yaşadıkları hayal kırıklığı Android M heyecanına sekte vurmuş gibi görünüyor. Zira Android 6.0 M duyuruldu fakat halen Android 5.0 Lollipop almayan bir çok cihaz sahibi bulunuyor ve haklı olarak bu durumdan şikayet ediyorlar. Bakalım Android platformu bu güncelleme ve arayüz sorunlarına nasıl çözümler bulacak.

Yorumlar
Yukarı Çık