Mobil

Android İçin İnstagram Uygulamasında Güvenlik Açığı

200 milyonu aşan kullanıcı sayısıyla popülaritesi günden güne artan sosyal ağ İnstagram kullanıcıları platforma ulaşmak için genelde mobil cihazlarını kullanıyorlar. Mobil cihazları domine eden Android işletim sistemli cihaz kullanıcılarının İnstagram uygulamalarında önemli bir güvenlik açığı olduğu ortaya çıktı. İşte detaylar…

Mazin Ahmed adında bir güvenlik uzmanının tespit ettiği söz konusu güvenlik açığı İnstagram‘da paylaştığımız fotoğrafları direkt olarak Facebook’a gönderen sistemle ilgili. Bu uygulamada bulunan açık sayesinde kullanıcı bilgileriniz kolaylıkla 3. şahısların eline geçebiliyor. 

Mazin Ahmed‘in açıkladığı teknik detaylar açığın varlığını gözler önüne sererken biz bu tür açıklardan faydalanan şahıslara yol göstermemek için teknik detayları paylaşmıyoruz.

Konuyla ilgili İnstagram’dan ya da ana firma olan Facebook’tan herhangi bir açıklama yapılmadı. Açığın ne zaman ve ne şekilde kapatılacağı da henüz muamma. O yüzden bu sıralar İnstagram’da paylaşılanları direkt Facebook’a aktarma uygulamasını kullanmamanızda fayda var.

 

Yorumlar
Yukarı Çık