Mobil

Android 5.0 Lollipop Resmen Duyuruldu

Google, yeni mobil işletim sistemi Android 5.0‘ı resmi olarak açıkladı. Yapılan açıklamaya göre yeni işletim sistemi artık Android Lollipop olarak anılacak. Peki sistem, hangi cihazlara ne zaman gelecek?

Google’ın Haziran ayında tanıttığı Android L nihayet detaylandı. Nexus 6 ve Nexus 9‘la birlikte netlik kazanan Android 5.0, Lollipop olarak anılacak. 

İlk olarak Android 5.0 Lollipop’un getireceği yeniliklere göz atalım.

– Android 5.0 Lollipop ile birlikte kullanılan yazılım altyapısı tamamiyle değişiyor diyebiliriz. ART yapısıyla 64 bit desteğinin yerleşeceği Android platformuna gelen yenilikleri anlatırken teknik detaylara gömülmek istemiyoruz. O yüzden sizlere kısaca, bu yapıyla birlikte Android platformu uygulamalarının performansı kat be kat artacak diyebiliriz. En azından beklentiler bu yönde.

Chrome, 60 FPS’de Çalışacak

Google, Chrome tarayıcısını tamemen yeniden dizayn etti. Yepyeni bir deneyim ve performans sunmaya hazırlanan yeni Chrome, gezinti esnasında sıfır gecikme düsturunu hayata geçirmeyi hedefliyor.

Güç Tasarrufu İçin Önlemler

Yeni Android 5.0 Lillipop’un güç tasarrufu sağlaması için Project Volta adı verilen yeni bir sistem oluşturuldu. Buna göre cihaz içerisinde çalışan tüm uygulamalar farklı farklı kontrol edilecek ve kullanılmadığı zamanlarda güç harcamaması için otomatik olarak kapatılacak. 

– Oyun oynarken ya da tam ekran farklı bir uygulama çalıştırırken artık uygulamaya son vermeden aramayı reddedebileceksiniz. Böylece kimse sizinle oyun arasına giremeyecek.

3D animasyon seçenekleri gelecek. 

Arama arayüzü yenilenecek. 

– Bildirim sistemi yenilenecek.

Gmail güncellenecek. 

– Dokunulan buton tepkileri değişecek. Animasyonlar daha hareketli olacak.

Android 5.0 Lollipop Hangi Cihaza Ne zaman Gelecek?

Google, bugün tanıttığı Nexus 6 ve Nexus 9‘unda Android 5.0 Lollipop’u kullanacağını duyurdu. Buna göre Kasım ayı içerisinde yeni Android 5.0 Lollipop’u görebileceğiz. Peki diğer üreticiler yeni versiyona ne zaman geçecek?

HTC, 90 gün sözü verdi. Buna göre 90 gün içerisinde Android 5.0 Lollipop HTC One M8, HTC One M7 başta olmak üzere bir çok cihaz için Android Lollipop yayınlanacak.

Samsung cephesinde ise işler biraz daha karışık. Touchwiz arayüzüyle başı belada olan Samsung, hem arayüz yenilemesi hem de işletim sistemi uyumluluğuyla uğraşacak. Yani Android 5.0 Lollipop’u Samsung’larda görmemiz biraz geç olacak gibi. 

Sony‘nin ne yapacağını kestirmek güç. Fakat Xperia Z3 öncesi cihaz sahiplerinin Android 5.0 Lollipop için fazla heveslenmemelerini tavsiye ediyoruz.

Yorumlar
Yukarı Çık