Mobil

Akıllı Telefonunuz Sağlığınıza Ne Kadar Zarar Veriyor?

Akıllı telefonlar hayatımızın parçası olmuş durumda. Her yerde hatta evimizdeyken bile hep yanıbaşımızda bulunan bu cihazların insan sağlığına olan etkisini merak ediyorsanız buyrun beraber inceleyelim.

Aslında son dönemde yaşanan teknolojik gelişmelerin çok hızlı olması dolayısıyla uzun dönemde insan sağlığına etkisini tam manasıyla henüz göstermediği biliniyor. Yani 10 yıl içerisinde hayatımıza giren bazı gelişmelerin 50 yıllık bir yaşantıyı nasıl etkileyeceği henüz tam olarak belirlenebilmiş değil. Yine de bu konuda bazı göstergelere bakmak mümkün. Akıllı telefonlarımız için bakmamız gereken yegane değer SAR.

SAR kısaltması belkide hepimizin duyduğu fakat önemsemediği bir değeri gösteriyor. Specific Absorbation Rate ya da Özel Emilim Oranı diyebileceğimiz bu değer, akıllı telefonunuzun yaydığı radyasyonu temsil ediyor diyebiliriz. Aşağıda konuya hakim olabilmemiz için örnek bir görsel mevcut.

Uluslararası arenada belirlenen yasal SAR değeri limitinin kilogram başına 1.6 watt olduğunu belirterek popüler cihazlardan bazılarını incelemeye başlayalım. Bakalım aralarında sizin kullandığınız cihaz da var mı?

 

Apple, iPhone 6 SAR Değeri : 1.59 W/kg

Diğer cihazların SAR değerlerini öğrenmek için Sonraki Sayfalara gidiniz.

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8

Yorumlar
Yukarı Çık