Soru-Cevap

Akıllı Telefonumun Şarjı Çabuk Bitiyor

Telefonlarımızın en büyük sorunlarından birisi batarya kapasitesi ve mevcut kapasitenin verimli kullanılmaması. Şarj problemiyle nasıl başa çıkabiliriz?

Akıllı telefonların batarya ömrü ve şarjımızın günlük kullanımda çabuk tükenmesi gibi sorunlara karşı alınabilecek ufak bir kaç önlem hayatımızı kolaylaştıracak. Bataryanın hem kullanım ömrünü hem de gün içerisinde dayanıklılığını arttıracak.

Telefon alırken dikkat!

İlk adım akıllı telefonu satın alırken atılıyor. Telefonunuzu seçerken kullanım amacınız ve kullanım sıklığınız seçiminizde belirleyici etken olmalı. Mesela fotoğraf ve video çekmeye meraklı bir kullanıcıysanız kamera ve depolama alanının yanında cihazınızın batarya kapasitesinin de yüksek olmasına dikkat etmeniz gerekir. Ya da tam tersi günlük olarak çok aktif bir kullanıcı değilseniz orta seviye bir telefon seçmeniz sizin için yeterli olabilir. Bu yüzden batarya seçiminiz telefonu kullanım süreniz boyunca sizi en çok etkileyecek konulardan birisi olarak karşımıza çıkıyor.

Yüklediğimiz uygulamalara dikkat!

Kullandığımız işletim sisteminin yanı sıra yüklenen uygulamalar günlük şarj tüketiminizi oldukça fazla etkileyecektir. Bilinen uygulamaların yanı sıra ilk bakacağımız yer fazla kullanılmayan kendi seçtiğimiz uygulamalar olmalı. Bu konuda ya belirli bir süre özellikle test edilmeli ya da kullanıcı yorumlarından faydalanarak uygulamanın aşırı güç tüketimine yol açıp açmadığı öğrenilmeli.

Bilinen, herkes tarafından kullanılan bazı uygulamaların bile bazı güncelleme hatalarından kaynaklı aşırı güç tüketimine yol açtığı görülürken bunlar hakkında haber ve uyarılara dikkat etmekte fayda var. Mesela benzer bir skandal geçen yıllarda Facebook Messenger tarafından yapılan bir güncellemede gerçekleşmişti. Kullanıcı şikayetleri ve geri dönüşler neticesinde yapılan hata kısa süre içerisinde giderilmişti.

Arka Planda Çalışan Uygulamalar

Bu konuda bazı yerlerde uygulamaların sık sık kapatılıp açılmaması gerektiği, bazı yerlerde ise hiç açık bırakılmadan kapatılması gerektiği görüşü sunulur. Aslında hangi uygulamanın ne zaman açılıp ne zaman arka planda çalışmaya bırakılacağına dikkat edilmesi en sağlıklı yöntemdir. Mümkün olduğunca uygulamaların arka planda çalışmaması, eğer kısa süre içerisinde tekrar kullanılacaksa arka planda bekletilmesi bir nebze olsun faydalı olacaktır. Fakat gün boyu uygulamaları açık tutmak pilinizi çabuk tüketmenize sebep olacaktır.

Depolama Sisteminize Dikkat

Akıllı telefonlar bilgisayarlardan farklı olarak sürekli çalışabilecek şekilde tasarlanır. Depolama sistemleri de buna yönelik olarak uygulamaların sürekli elinizin altında bulunması için optimize edilir. Diğer yandan fotoğraf, video, müzik dosyaları gibi telefonunuzun hafızasını çabuk dolduracak öğeler eğer dikkat etmezseniz cihazının pil tüketimini arttırır. Bunun için yapılacak en etkili şey cihazınızda bulunan fotoğraf, video ve müzikleri sd kart ya da bulut depolama gibi harici bir alana kaydetmek olacaktır. Böylece cihazınızın günlük olarak kullandığı alanda dosya kalabalığı olmayacak ve pil tüketimi daha az olacaktır.

Taşınabilir Şarj Cihazı

Tüm bu uyarılar pil ömrünü bir nebze olsun uzatmaya yönelik olup sizlere gözle görülür fayda sağlayacaktır. Bunun yanı sıra bataryanızın her üründe olduğu gibi belli bir ömrü olduğunu ve buna bağlı performans kaybı yaşanabileceğini unutmamak gerekir. Bu yüzden gün içerisinde yanımızda taşımak üzere taşınabilir şarj cihazı bulundurmamızda fayda var. Hem fiyat olarak uygun hem de zor durumlar için kurtarıcımız olacak bir yedek enstrüman olarak taşınabilir şarj cihazı edinmek pil tüketimi konusunda sıkıntılarımıza çare olacak en etkili yöntemlerden birisi.

Yorumlar
Yukarı Çık