Mobil

AB’den Telefon Üreticilerine Güncelleme Baskısı

androidguy1 2040.0.1461244177.0

Avrupa Birliği telefon üreticisi firmaların güncelleme konusunda belli sürelerde garanti vermesini istiyor.

Avrupa Birliği telefon üreticisi firmaların güncelleme konusunda belli sürelerde garanti vermesini istiyor.

AB, üreticilerin sattıkları tüm modellerde en az beş yıllık güvenlik güncelleme desteği, üç yıllık da işletim sistemi güncellemesi desteği sağlamasını istiyor.

Telefon üreticileri satış politikası ve global tüketici eğilimlerini göz önünde bulundurarak ürettikleri telefon modellerine ne kadar güncelleme desteği vereceklerini genellikle kendileri belirliyorlar. Fakat bu durum tüketicinin çoğu zaman hayal kırıklığına uğramasına yol açıyor. İkinci yılın sonunda kesilen olası bir güncelleme desteği sonrası cihazın kullanılabilirliği azalıyor. Tüketici yeni sayılabilecek mobil cihazlarını çoğu zaman yenilemek zorunda kalıyor.

Avrupa Birliği, hazırlanan bir tasarı ile telefonlara 3 yıl işletim sistemi güncellemesi ve 5 yıl güvenlik güncellemesi desteğini zorunlu tutmaya hazırlanıyor. Böylece kaynak israfının da önüne geçmeyi hedefleyen AB, tüketiciyi de korumuş olacak.

Hali hazırda verilen güncelleme destekleri Android tarafında Google ve Samsung’un sunduğu 5 yıl güncelleme garantisinden ibaret. Ki söz konusu destek de tüm modeller için geçerli değil. Diğer üreticilerin ise genelde bu sürelerin altında kaldığı hatta bir çoğunun iki yılın sonunda işletim sistemi güncelleme desteğini kestiği görülüyor. Bu bağlamda bakıldığında AB’nin yeni tasarısı yasalaşırsa tüketici tarafında memnuniyetle karşılanacak gibi görünüyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Yazın

En Popüler

Yukarı