Gündem

ABD, Vatandaşlarını Artık “Kanuni” Olarak Gözetleyecek!

Amerikan hükümetinin aldığı karara göre, artık vatandaşların bilgileri yasal olarak veri şirketlerinden alınıp incelenebilecek.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte insanların internet üzerinde kullandığı veriler, kişisel bilgiler ve özel hayata dair veriler son zamanlarda çeşitli hükümetlerin aldığı kararlar sonucu hiçe sayılıyor. Bu kararlardan birine de dünyanın demokratik ülkelerinden biri olarak gösterilen ABD de imza attı.

Amerikan hükümetinin aldığı karara göre artık hükümet internet üzerinde veri alışverişi gerçekleştiren kullanıcıların bilgilerini isteğine göre inceleyebilecek.

Daha açık bir anlatımla, ABD hükümeti artık istediği her vatandaşın bilgilerini ve verilerini izin almadan okumaya ve incelemeye yasal olarak hak kazandı.

Özel hayat bilgileri ve kişisel verilerin gizliliği hakkında uzunca bir süredir böbürlenen Amerika, aldığı bu kararla adeta şok etkisi yarattı. Senatodan 74 evet oyuyla geçen bu yasa iddialara göre “siber güvenliğin arttırılması” için hazırlandı.

Yasanın çıkmasına en büyük ihtiyaç belirtisi olarak geçtiğimiz aylarda Personel Yönetim Ofisi‘nin siber saldırıya uğraması sonucu ele geçirilen yaklaşık 22 milyon sosyal güvenlik numarasının ve bilgilerin etki edebileceği söyleniyor. Çıkan bu yasaya büyük firmalardan da büyük tepkiler yağdı. Apple gibi teknoloji devi yaptığı bir açıklamada “Senatonun bu kararını asla desteklemiyoruz. Biz kullanıcılarımızın gizliliğini ihlal eden hiçbir şeyin gerekliliğine inanmıyoruz. Güvenlik sağlanacaksa bu, kullanıcılarımızın gizliliği korunarak sağlanmalı” sözlerini belirtti.

Yorumlar
Yukarı Çık