İnternet

ABD Hükümeti, Yahoo’yu Kullanıcı Bilgilerini Paylaşması İçin Tehdit Etti

İnternet devi Yahoo, ABD hükümeti tarafından tehdit edildiğini açıkladı. Gerekçe ise henüz birkaç ay önce ABD’nin Türkiye’yi uyardığı sebeplerle aynı. İşte detaylar…

Hatırlayacağınız üzere henüz bir kaç ay önce internet kontrolü ile ilgili taslaklar ülkemizde konuşulurken, Amerikalı üst düzey yetkililer her gün açıklamalar yapıp konuyla ilgili kaygılı olduklarını ve trafik bilgileri ya da kullanıcı bilgileri gibi dataların kaydının insanların özgürlüğüne kısıtlama olacağını düşündüklerini belirttiler.

Yahoo’nun yaptığı açıklamalar, ABD’li yetkililerin tavırlarının ne kadar iki yüzlü olduğunu ortaya çıkarmaya yetti. Süreç içerisinde bunu kanıtlayacak bir çok olayla karşılaşmışsakta, bu son olay durumun vehameti açısından büyük önem arz ediyor.

Yahoo, ABD hükümetinin, kullanıcı bilgilerini paylaşmaması halinde kendilerine günlük 250 bin dolar para cezası uygulamakla tehdit ettiğini duyurdu. 

Ulusal Güvenlik Dairesi (NSA)‘nin Yahoo’dan istihbarat kurallarına uyarak istedikleri bilgileri zamanında kendilerine iletmelerini istemesinin ardından Yahoo durumu mahkemeye taşımış fakat mahkeme kararı da aleyhinde çıkmıştı. Yani mahkeme, Yahoo’dan elindeki “kullanıcılarına kimseyle paylaşmayacağını taahhüt ettiği belgeleri” NSA ile paylaşmasını istedi. Hatta hükümet yetkilileri Yahoo’yu gereken bilgileri alamadıkları takdirde günlük 250 bin dolar para cezasıyla tehdit etti. 

Son olarak belirtelim, bunlar iddia veya söylenti değil, Yahoo’nun Genel Hukuk Danışmanı Ron Bell’in açıklamaları. Federal mahkemenin olayla ilgili 1500 sayfalık döküman üzerindeki yayın yasağını kaldırmasının ardından Yahoo yetkilileri ABD hükümetiyle verdikleri mücadeleyi kullanıcılarını anlatmak adına bu bilgileri paylaşmayı uygun gördü.

 

Yorumlar
Yukarı Çık