İnternet

7 Milyon Dropbox Hesabı Hacklendi

Son aylarda yaşanan hack olaylarına bir yenisi daha eklendi. Bu sefer başrolde en popüler bulut sistemlerinden Dropbox var.

İki ay öncesinde iCloud‘ın hacklenerek ünlülerin özel fotoğraf ve bilgilerinin çalınmasıyla başlayan siber saldırılar bir ay içerisinde iki kez tekrarlanmıştı. Olayın ardından tartışmalar devam ederken Snapchat‘te 200 bin hesaba ait fotoğraf ve bilgilerin çalınarak çeşitli platformlarda paylaşılması olayı gerçekleşti. 

Bu sefer hedefte Dropbox var. Ortaya çıkan son verilere göre 6 milyon 937 bin 81 adet Dropbox hesabına ait şifre saldırganların eline geçti. Henüz herhangi bir mecrada bu hesaplardan alınmış bilgi ve ya fotoğraf yayınlanmadı. Ayrıca Dropbox yetkilileri de hiç vakit kaybetmeden konuyla ilgili açıklama yaparak, çalınan şifrelerin artık kullanılamaz olduğunu, bu sebeple endişeye mahal olmaması gerektiğini belirtti. 

Saldırıyı gerçekleştiren grup, kullanıcılardan sanal para Bitcoin bağışı istediklerini, bağışların yapılmaması halinde fotoğraf ve bilgilerin internette dolaşıma sokulacağını açıkladı. Fakat Dropbox’tan gelen şifreler değişti açıklaması hackerların söylemiyle örtüşmedi. Yetkililer endişeye mahal yok dese de kullanıcılar halen diken üstünde. 

Yorumlar
Yukarı Çık