Soru-Cevap

500 – 750 TL Arası Akıllı Telefon Tavsiyesi? – 2016

2016’nın ilk yarısında 500 – 750 TL aralığında alınabilecek en iyi akıllı telefonlarda bulunması gereken özellikleri sizler için derledik.

Akıllı telefon pazarının hızlı değişimi belirli fiyat aralıklarında tercih edilecek telefonları da değiştiriyor. Bu yüzden daha önce yapılan listeleri belirli aralıklarla yenilemek gerekiyor.

Özellikle ülkemizde yakın zamanda kullanıma sunulan 4,5 G teknolojisi ve son 6 ayda yaşanan kur değişimleri sebebiyle 500 – 750 TL aralığında alınabilecek akıllı telefon seçeneklerinin gittikçe daraldığını görüyoruz. Bu sebeple sizler için tavsiye edeceğimiz telefon modelleri yerine, 500 – 750 TL aralığında akıllı telefon almak isteyenler için dikkat etmeleri gereken kriterlerden bahsedeceğiz.

4,5 G Destekliyor mu?

Ülkemizde yakın zamanda kullanılmaya başlanan 4,5 G teknolojisi artık akıllı telefon seçerken dikkat etmemiz gereken bir özellik oldu. Şimdilik 3G ve 4,5 G mobil internet hızları arasındaki fark pek anlaşılamıyor olsada kısa bir süre içerisinde yüksek hızlı mobil internet teknolojisine sahip olmayan telefonların can sıkmaya başlayacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. Bunun sebebinden kısaca bahsedelim;

{loadmodule mod_banners,Haber ic}

Hali hazırda kullanılan internet verilerinin çoğu belirli bir indirme hızına yönelik olarak optimize ediliyor. Fakat video içeriklerin ve görüntü kalitelerinin, yine aynı şekilde görsel içeriklerin ve bunların kalitelerinin artması belli bir seviyeden sonra 3G’yi yetersiz hale getirmeye başlayacak. Bu değişim beklediğimizden de hızlı olabilir. Uzun lafın kısası, almışken 4G desteği olan bir akıllı telefon almakta fayda var.

RAM Miktarı! Kaç GB RAM Var?

RAM’in önemini bilenler için burası gereksiz gibi gelebilir fakat bilmeyenler için açıklayalım. Özllikle Android işletim sisteminin gelişmesi ve her yeni sürümün biraz daha artan miktarda RAM kullanması, bu faktörün telefon seçiminde önemli yer tutmasının sebebi. Ayrıca artık hayatımızın parçası haline gelen mobil uygulamaların çeşitlenmesi de cabası. Bu ne demek şimdi?

Daha anlaşılır bir dille; Android 5.0 Lollipop işletim sistemi kullanıyorsunuz diyelim. Zaten 650 – 700 MB RAM boştayken gerekiyor. Telefonunuza birkaç oyun, birkaç haber uygulaması, birkaç sosyal medya uygulaması yüklediniz ve günlük kullanıyorsunuz, bunlarında ihtiyaç duyacağı RAM miktarıyla 1GB RAM sizin için işkenceye dönüşebilir. İşte bu sebeple en az 1,5 GB ve tercihen 2 GB RAM‘e sahip akıllı telefonlara göz atmanızda fayda var.

500 - 750 TL akıllı telefon

Dahili Hafıza Kaç GB?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi Android işletim sisteminin gelişmesi ve mobil uygulamaların çeşitlenmesi sebebiyle dahili hafıza ihtiyacı da RAM miktarındaki ihtiyaç gibi arttı. Bunun üzerine video ve fotoğraf kalitelerinin yükselmesi, buna bağlı olarakta boyutlarının katlanarak büyümesi artık 8 GB dahili hafızaya sahip cihazları yetersiz hale getirdi. Uzun lafın kısası, en az 16 GB dahili hafızaya sahip cihazlara bakmanızda yarar var.

Burada bir noktaya dikkat çekmek gerekiyor. microSD kart desteğine sahip olan cihazlarda da 16 GB tavsiyemiz aynen geçerli. Yani ekstra depolama için microSD kart kullanılabilir fakat sistemin sağlıklı çalışması ve günlük kullanımda sıkıntı yaşamamanız için tavsiye edeceğimiz dahili depolama miktarı 16 GB‘tır. microSD ile genişletilebilir hafıza ile ilgili reklamsal ifadelere bu noktada dikkat etmenizi tavsiye ediyoruz.

Piyasaya Çıkış Tarihi?

Akıllı telefonların yazılım güncellemelerini almaları birçok üretici tarafından güncel model olmalarıyla doğrudan ilişkilendirilmiş durumda. Mesela Samsung, genellikle 2 yıl boyunca cihazlarına güncelleme desteği sunarken LG’de bu süre 3 yıla, Asus’ta ise 4 yada 5 yıla kadar çıkıyor. Bu yüzden cihazınızın satışa çıkış tarihi çok önemli. Fiyatı düştü diye 4-5 yıllık cihazları tercih etmek yerine, daha yeni çıkış tarihli cihazları tercih etmenizde fayda var.

Kısaca, günlük kullanımda rahat etmemiz için dikkat etmemiz gereken minimum özellikler;

– 4,5 G desteği,

– 1,5 yada 2 GB RAM

– 16 GB dahili hafıza

– Piyasaya çıkış tarihi

Tüm bu açıklamaların ardından en başta da söylediğimiz gibi bu fiyat aralaığında saydığımız kriterlere uygun akıllı telefon seçenekleri çok kısıtlı. Bu yüzden sizlere direk bir tavsiyede bulunmak yerine önemsemenizde fayda olacağını düşündüğümüz noktaları sıraladık.

Yorumlar
En Başa