Gündem

3D Yazıcı ile Üretilen Organlar Artıyor!

Bilim adamları 3 boyutlu yazıcı ile içerisinde canlı hücrelerin kullandığı çeşitli insan organları üretmeye başladı. Araştırmacılar 3D bio-yazıcı kartuşu içindeki hücre ve materyaller ile kulak, burun ve yüz yapabiliyor.

3 boyutlu yazıcılar icat edildiği günden beri 3 boyutlu baskı teknolojisinde adeta devrim yaptılar. Her alanda ve her sektörde kullanılmaya başlayan bu cihazlar ile artık organ baskısı almak mümkün hale geldi.

Hergün daha da önemli olan ve insanların daha çok yöneldiği 3 boyutlu yazıcılar hızlı gelişmeye devam ediyor. Şu an en çok dikkat çeken konu ise 3 boyutlu yazıcıda organ ve doku baskısı alabilmek oldu.

İlk 3 boyutlu yazıcı ile canlı doku üretimi 2009 yılında Novagen 3d Printing Technology ile başladı. O günlerde sadece doku baskısı alınabilen yazıcılardan artık organ baskısı alınabiliyor. Öte yandan Hangzhou Elektronik Bilimler ve Teknoloji Üniversitesi araştırmacıları 3 boyutlu yazıcı sayesinde kulak ve burun baskısı alabiliyor.

Şuan ise 3 boyutlu yazıcıyla kemik ve kıkırdak dokusu üretmekte çığır açan gelişme kafatası protezi baskısı üretmek oldu. Bu işlem ilk olarak hasta kişinin kafasının taranmasıyla başlıyor ve daha sonra yazıcı kafatası modelini en küçük ayrıntısına kadar kalıba döküyor. Bu protezin üretilmesiyle hastanın kafatasının %75‘i onarılmış oluyor.

Organ nakline ihtiyacı olan hastaların en büyük umutlarından birisi olan 3 boyutlu yazıcılar kolay ulaşılması ve maliyetinin düşük olması nedeniyle önem taşıyor.

Yorumlar
Yukarı Çık